رویدادها

 

اولین شماره رصد مهمترین رویدادهای فناوری جهانی هوش مصنوعی

1-محققان هوش مصنوعی در حال توقف برنامه های خود بر روی ماشین های شبیه انسان هستند.2-یادگیری عمیق در پنتاگون، برنامه سری پنتاگون برای یافتن موشک های هسته ای پنهان3-دانشگاه سیدنی از بودجه 2.3 میلیون دلاری خود برای سوپر کامپیوتر تحقیقاتی هوش مصنوعی خود به نام Artemis 3 پرده برداشت.4- ... (ادامه مطالب)

بررسی صنعت هوایی تجاری چین

با اصلاحات ساختاری صورت گرفته در جمهوری چین در سال 1978 میلادی، این کشور شکوفایی اقتصادی گسترده ای را تجربه کرد. در شرایطی که چین در این سال از لحاظ تولید ناخالص داخلی پایین‌تر از کشورهای اروپایی مثل فرانسه و ایتالیا قرار داشت، در حال حاضر این کشور به دومین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده است. این شکوفایی اقتصادی در کنار افزایش کیفیت نیروی کار، بهبود فناوری‌های ساخت و مواد این کشور را قادر ساخت تا وارد حوزه صنایع با فناوری جدیدتر و پیچیده‌تر شود. مقامات بلند پایه چین تلاش نمودند که با اتخاذ سیاست های حمایتی از این صنایع، زمینه‌ساز پیشرفت هرچه سریع تر و بهتر آنان شوند. دولت چین با در اختیار قرار دادن تسهیلات برای فعالیت در خاک چین و همچنین در اختیار قرار دادن نیروی کار ارزان، موجب تشویق بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک خارجی برای انتقال کارخانه تولید محصول خود به خاک این کشور شد. در این بین تغییر ساختار و پیشرفت صنعت هواپیماسازی این کشور در کنار صنایع دیگر و به کمک فعالان قدیمی در این حوزه، آغاز گردید. در راستای کمک به این پیشرفت دولت با اقداماتی نظیر انعقاد قراردادهای همکاری با تولیدکنندگان خارجی، انتقال فناوری به کشور خود و آموزش نیروی کار در خلال پروژه‌ها به سمت ایجاد صنعت هوایی قابل رقابت در بازارهای بین المللی گام برداشت. در گزارش حاضر، سیاست های اتخاذ شده در حوزه صنعت هواپیماسازی تجاری چین برای انتقال فناوری از کشورهای پیشرفته به این کشور و مسیر طی شده برای دستیابی به این هدف مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی موسسه ملّی تحوّل هند

نیتی آیوگ ، یا موسسه ملی تحول هند (اتاق فکر سیاست گذاری دولت هند)، در سال 2015 تاسیس و جایگزین کمیسیون برنامه ریزی، با سابقه 68 ساله، شد.

ابرخازن‌ها

ابزارهای ذخیره‌سازی انرژی الکتریکی نقش مهمی در دنیای امروز و آینده بازی می‌کنند و ابرخازن‌ها یکی از گزینه‌های موردتوجه در این زمینه هستند.

بررسی باتری‌های پسا- لیتیوم-یون

بهبود فناوری‌های ذخیره‌سازی انرژی تأثیر مستقیم و عمیقی بر روی جنبه‌های مختلف و متعددی از وضعیت دنیای امروز داشته است. دراین‌بین باتری‌های لیتیوم-یون به دلیل قابلیت‌های بالای خود توانسته‌اند با سرعت بالایی رشد پیدا کرده و در کاربردهای متعددی نقش ایفا کنند.

مطالعه سياست‌های جمعيتی فدراسيون روسيه و تاثیر آنها

جمعیت یکی از مؤلفه‌های قدرت به شمار مي‌رود و مي‌تواند عاملي براي افزايش اعمال اراده بر سایر کشورها باشد. همچنين توزيع جمعیت مناسب، به‌ویژه برای کشورهایی وسعت سرزمینی زیادی دارند، از عوامل اصلی متعادل سازی بسیاری از عرصه ها در داخل کشور محسوب مي‌شود.

گزارش وضعیت اینترنت اشیا در ایران و جهان در حوزه سلامت

اینترنت اشیا دنیایی از اشیای ناهمگون است که با استفاده از زیرساخت اینترنت و در بستر یک پروتکل ارتباطی به یکدیگر متصل گشته‌اند. این اشیاء توانمند شده به کمک اینترنت ابزارهای قدرتمندی را برای کاربران خود فراهم می‌آورند که در بسیاری از زمینه‌ها از جمله سلامت کاربردهای فراوانی دارند.

سازمان های پیشرفت

در این متن با سه «سازمان پیشرفت» از کشورهای هند، فیلیپین و کره جنوبی آشنا می شوید.

اصلاح ساختار تعرفه آب

بررسی اجمالی بر روی 6 ماده پرمصرف ایرانیان نشان میدهد که جمعیت 80 میلیونی ایران، بیش از استانداردهای جهانی، شکر، نمک، بنزین، گاز، برق و آب مصرف میکنند.


2 صفحه بعدی >>