مطالب تحلیلی مرکز

 

پنجمین شماره رصد مهمترین رویدادهای جهانی فناوریِ هوش مصنوعی

1-استفاده شرکت فاکس قرن بیستم از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل پیش‌پرده فیلم‌های سینمائی، 2-مطالعات نشان می‌دهد تقریبا نیمی از شرکت‌های بریتانیایی فکر می‌کنند که مدل‌های کسب‌وکار آن‌ها در ۵ سال آینده به دلیل هوش مصنوعی وجود نخواهند داشت. 3- ...

جهان در پنجاه سال آینده؛ تاملی بر نگاشت تجاری قدرت ها

کتاب حاضر با تمرکز بر حوزۀ اقتصاد و تجارت و با نگاهی آینده نگرانه، مزیتها و محدودیتهای قلمروها، کشورهای گوناگون و ائتلاف های جهانی را مورد بررسی قرار میدهد و به سیاست پژوهانِ حوزه اقتصاد و تجارت، فهمی درخور در جهت ارتقاء کیفیت حکمرانی اقتصادی ارائه میدهد.

گزارش 1015: برنامه اقتصاد ديجيتال و اينترنت اشياء در فدراسيون روسيه

حوزه «اينترنت اشياء» در روسيه را مي‌توان از دو منظر بررسي کرد: -اقدامات حاکميتی -اقدامات بخش‌های غيرحاکميتی در بخش اقدامات حاکميتی، «اينترنت اشياء» به خودي خود موضوعيت ندارد و فدراسيون روسيه بالغ بر دو دهه است که نگاهي بسيار جامع و سلسله مراتبي (از بالا به پايين) به حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات (ديجيتال) داشته و اسناد بالادستي متعددي در اين حوزه تدوين و تصويب شده است. در اين ميان اينترنت اشياء نيز به‌عنوان يکي از نمودهاي دنياي ديجيتال در اسناد مصوب سهم دارد اما بر اساس بررسي‌هاي انجام‌شده، هرگز نگاه حاکميتي مستقل و مشخصي به اينترنت اشياء وجود نداشته است. از سوي ديگر در بخش غيرحاکميتي، فعاليت‌هاي متعددي در حوزه‌هاي راهبردي و عملياتي «اينترنت اشياء» صورت گرفته و در واقع در سطح کاربري، توجه فراواني از سوي مؤسسات آينده‌پژوهي تا پژوهشگاه‌ها و شرکت‌هاي دانش‌بنيان به اينترنت اشياء معطوف شده است و در اين راستا، پروژه‌هاي متعددي نيز در سطوح مختلف با هدف هوشمندسازي امکانات شهري، خدمات پزشکي و ... تعريف و اجرا شده است.

گزارش 1014: فناوری بلاک‌چين و ارز ديجيتال در روسیه

در اين گزارش، ضمن پرداختن به نظرات شفاهي مقامات و رويکرد دولتي فدراسيون روسيه در خصوص ارز ديجيتال و بلاک‌چين (به‌عنوان دو موضوع مجزا)، تلاش شده وضعيت عملياتی هر دو حوزه به‌صورت دقيقی مورد بررسی قرار گيرد.

گزارش 1012: آشنایی با وزارت توسعه ترکیه

وزارت توسعه ترکیه با دارا بودن ۲۶ سازمان توسعه منطقه ای و محلی در ۸۱ استان این کشور، دستاوردهای بزرگی همچون تدوین برنامه مرکز مالی بین المللی استانبول، پیگیری پروژه آب آشامیدنی و زیرسازی فاضلاب، تدوین برنامه حمایت از رشد شهری و طراحی برنامه حمایت اجتماعی را در کارنامه خود داشته است. در این گزارش، به بررسی جزئیات مرتبط با این نهاد اعم از ساختار فعالیت، موضوعات کاری و ماموریت های آن جهت الگوبرداری در داخل پرداخته شده است.


2 صفحه بعدی >>