کمک به توسعه صنعت ماشین‌سازی در کشور

    صنعت «ماشین‌سازی» (ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید)، صنعتی مولّد و زیربنایی است که وضعیت آن در هر کشور، شاخصی مهم برای ارزیابی سطح توسعه‌یافتگی صنعتی و تولیدی آن کشور محسوب می‌شود. بررسی تجربیات کشورهای صنعتی پیشرو، نشان می‌دهد که این دولت‌ها با استفاده از ابزارهای قانونی و سازوکارهای حمایتی، ارتقای توانمندی ماشین‌سازی و درنتیجه، توسعه صنعتی را محقق نمودند. اما در ایران، به‌رغم ظرفیت‌های مطلوب و توانمندی‌های موجود در شرکت‌هاي فناور داخلی، موانع و چالش‌های مختلفی در برابر رشد و تعالی حوزه ماشين‌سازي وجود دارد.

    بررسی تجربیات کشورهای پیشرو در این صنعت، نشان می‌دهد که تبدیل ماشین‌سازی به یک اولویت ملی نزد سیاست‌گذاران، نقطه شروع فرآیند توسعه صنعت ماشین‌سازی در کشورهای پیشرو بوده است. پس از آن، تدوین یک برنامه مشخص با زمان‌بندی و بودجه مناسب و انتخاب یک نهاد به‌عنوان متولی اجرای این برنامه در دستور کار این کشورها قرار گرفته است. نهاد متولی، لزوماً یک سازمان دولتی نیست. در کشور آلمان و کره جنوبی، یک انجمن صنعتی و در هند، دپارتمان صنایع سنگین، وظیفه اجرای برنامه توسعه صنعت ماشین‌سازی و پیشنهاد اصلاح در قوانین و بهبود آن‌ها را برعهده دارند. علاوه بر حمایت از تولیدات داخل در مقابل واردات محصولات مشابه، اتخاذ راهبردهایی نظیر کاهش هزینه تولید، تحریک تقاضای بازار ماشین‌آلات صنعتی و حضور در بازارهای صادراتی، به ارتقای سطح کیفی و افزایش توان رقابت‌پذیری ماشین‌آلات تولیدی در سه کشور فوق منجر شده است.

    شایان‌ذکر است که کشورهای همسایه ایران به‌عنوان اصلی‌ترین بازار بین‌المللی بالقوه ماشین‌آلات ایرانی هستند. البته در حال حاضر، کشور چین بیش از 50 درصد از این بازار را در اختیار دارد و کشورهای آلمان، ایتالیا و ژاپن در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 
 
  

مطالعه تطبیقی تجارب سه کشور آلمان، کره‌جنوبی و هند در توسعه صنعت ماشین‌سازی 
بررسی وضعیت ماشین‌سازی کشور در 5 حوزه صنعتی منتخب (پلیمر و پلاستیک، غذایی، دارویی، فرش ماشینی و فلزی)
آسیب‌شناسی عمیق توسعه ماشین‌سازی در کشور از منظر «عوامل محیطی» و «عوامل درون‌بنگاهی» در مصاحبه با مدیران و کارشناسان وزارت صنعت، مدیران انجمن‌ها و اصناف، سازندگان در حوزه‌های صنعتی منتخب ماشین‌آلات، خریداران ماشین‌آلات
 
شناسایی راهبردهای مناسب برای توسعه شرکت‌های ماشین‌ساز موجود و ایجاد شرکت‌های ماشین‌ساز جدید
  
     
 
ارائه 34 راهبرد و ابزار سیاستی مختلف، ذیل 4 دسته کلی «بهبود فضای حاکم بر صنعت ماشین‌سازی»، «توانمندسازی شرکت‌های ماشین‌ساز»، «توسعه ابزارهای مالی و اعتباری» و «نهادسازی و ایجاد زیرساخت» به‌منظور توسعه صنعت ماشین‌سازی کشور 
تعامل با صندوق توسعه همکاری‌های بین‌المللی فناورانه به‌منظور جلب حمایت این صندوق از قراردادهای ماشین‌سازی در کشور
شناسایی شرکت‌های توانمند کشور در حوزه ماشین‌سازی و معرفی آن‌ها به متقاضیان داخلی
مشارکت در فرآیند ارزیابی و تأیید شرکت‌های ماشین‌ساز و شرکت‌های متقاضی ماشین‌آلات صنعتی
تدوین و ارائه مدل اقتصادی به‌منظور حمایت از صنعت ماشین‌سازی کشور
کمک به ارائه تسهیلات خرید ماشین‌آلات صنعتی به تولیدکنندگان داخلی
توسعه شیوه‌های تأمین مالی جمعی برای جذب سرمایه خرید تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی

ارتباط با گروه مسئول : R&DDept at CPDI.ir

مطالب مرتبط با این موضوع