کمک به بومی‌سازی دستگاه گوگردزدایی اکسایشی

    هنگامی‌که یک جسم جامد مانند پروانه موتور با سرعت بالا داخل آب حرکت می‌کند یا هنگامی‌که مایع با فشار بالا از یک روزنه کوچک عبور داده می‌شود، به دلیل تغییرات فشار و سرعت، حباب‌‌هایی در مناطق کم‌فشار مایع تولید می‌شوند. این حباب‌ها پس از رشد، در مناطق پرفشار منفجر شده و به هنگام ترکیدن، انرژی نقطه‌‌‌ای بسیار بالایی ایجاد می‌کنند؛ به‌طوری‌که دما و فشار در نقطه ترکیدن حباب‌ها می‌تواند به چندهزار درجه سانتی‌گراد و چندصد اتمسفر برسد. اما چون این انرژی بالا به‌صورت نقطه‌‌‌ای و متمرکز آزاد می‌شود، دمای کل سیال تغییر چندانی نمی‌کند. این انرژی می‌تواند برای همگن‌سازی و انجام واکنش‌‌‌‌های شیمیایی مورداستفاده قرار گیرد. ازجمله مزایای استفاده از پدیده کاویتاسیون، می‌توان به مصرف اندک انرژی، حجم بالای فراوری، عدم نیاز به حرارت‌دهی، ابعاد کوچک دستگاه و... اشاره نمود. یکی از کاربردهای این فناوری پیشرفته، استفاده از آن در گوگردزدایی از برش‌های مایع هیدروکربنی  به روش گوگردزدایی اکسایشی  (ODS) است.

   گوگرد به‌عنوان ترکیبی مزاحم در انواع برش‌های هیدروکربنی، موجب بروز طیف گسترده‌ای از چالش‌های زیست‌محیطی و عملیاتی در صنایع بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز می‌گردد. روش گوگردزدایی اکسایشی روشی است که  از مکانیسم اکسید کردن ترکیبات گوگردی استفاده می‌کند. اما انجام اکسایش مناسب با شیوه‌های معمول، نیاز به صرف انرژی بسیار بالا با استفاده از میکسرهای بزرگ و یا امواج مافوق صوت دارد که استفاده از این شیوه در مقیاس صنعتی را امکان‌پذیر نمی‌سازد. با استفاده از فناوری کاویتاسیون، امکان اکسیداسیون مطلوب و درنتیجه گوگردزدایی با صرف انرژی بسیار کم، هزینه سرمایه‌گذاری ثابت پایین و راندمان مناسب در فضاهای کوچک فراهم خواهد شد.
  

شناسایی دارندگان فناوری و جلب همکاری آنان برای کمک به شرکت‌های توانمند داخلی
توسعه دانش فني طراحي و ساخت راکتورهاي کاويتاسيون در کشور
بومی‌سازی دانش کاويتاسيون در فرآيندهاي پالايشگاهي برای افزايش عدد اکتان بنزين
مذاکره با شرکت‌های متقاضی به‌منظور بازاریابی، تجاری‌سازی و بازارسازی برای فناوری توسعه‌یافته
ارزیابی فنی و اقتصادی شیوه گوگردزدایی اکسایشی با استفاده از فناوری کاویتاسیون
 
طراحی شماتیک واحد گوگردزدایی اکسایشی با استفاده از فناوری کاویتاسیون
 

کمک به طراحی و ساخت نمونه آزمایشی دستگاه گوگردزدایی اکسایشی با ظرفیت 100 بشکه در روز و انجام تست‌های موفق بر روی گروه‌های متفاوتی از برش‌های هیدروکربنی
 
انعقاد قرارداد گوگردزدایی روزانه 25 تن روغن پایه SN500 و تبدیل آن به روغن پایه گروه‌های 2 و 3 (N150 و N350)
 

 
پیگیری انعقاد قرارداد گوگردزدایی از میعانات گازی، دیزل، مازوت، کاندنسیت و روغن‌های روان‌کار با چند شرکت متقاضی
 

ارتباط با گروه مسئول : R&DDept at CPDI.ir

مطالب مرتبط