کمک به توسعه همکاری‌های فناورانه با دفتر ملی تحقیق،‌ توسعه و نوآوری مجارستان

    مجارستان یکی از کشورهای موفق اروپای شرقی در زمینه توسعه علم و فناوری است. راهبری مسائل حوزه علم و فناوری در این کشور، عمدتاً برعهده دفتر ملی تحقیق، توسعه و نوآوری  (NRDI) است. بر همین اساس، همکاری فناورانه با مجارستان (به‌ویژه نهاد مذکور) طی سفر معاونت محترم علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به بوداپست در تابستان 95، موردتوجه قرار گرفت. در این سفر، ضمن ملاقات با برخی از مقامات دولتی این کشور در حوزه علم و فناوری، توافقاتی مبنی بر تأسیس صندوق مشترک برای حمایت از انجام پروژه‌های تحقیقاتی بین دو کشور صورت پذیرفت. با توجه به ظرفیت‌های مجارستان در حوزه کشاورزی و پیشینه ارتباطات دو کشور در این حوزه، مباحث کشاورزی به‌عنوان اولین موضوع برای شروع همکاری‌های تحقیقاتی بین دو کشور انتخاب شد و موردتأیید طرفین قرار گرفت. مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری با توجه به ظرفیت نمایندگی خود در این کشور، محوریت این همکاری‌ها را برعهده گرفته است.
 

تهیه و تنظیم تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های فناورانه بین ایران و مجارستان؛ این تفاهم‌نامه به امضای معاونت محترم علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ایران و رئیس دفتر ملی تحقیق، توسعه و نوآوری مجارستان رسیده است.
هدایت و راهبری پروژه‌های تحقیقاتی مشترک بین ایران و مجارستان
فراخوان به محققین ایرانی و مجارستانی برای ارائه پروپوزال در زمینه توسعه همکاری‌های تحقیقاتی مشترک در حوزه کشاورزی و دریافت 14 طرح در این زمینه
تشکیل کمیته اجرایی همکاری‌های مشترک فناوری بین ایران و مجارستان به‌منظور اولویت‌بندی طرح های تحقیقاتی و امضای پروتکل چارچوب همکاری‌های آتی بین دو کشور
هماهنگی بازدید هیئت مجاری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فناورانه کشور
تعیین مکانیسم نظارت و ارزیابی پروژه ها و تدوین مدلی برای سوق دادن محققین به‌سوی تجاری‌سازی دست‌آوردها
انعقاد قرارداد با محققین و تأسیس شرکت برای هر یک از طرح‌ها در راستای تجاری‌سازی دست‌آورد طرح‌ها

تصویب حمایت از انجام 4 پروژه تحقیقاتی مشترک بین دو کشور ایران و مجارستان در حوزه کشاورزی به ارزش یک‌میلیون یورو (سهم هریک از طرفین 500هزار یورو)

ادامه نظارت بر روند اجرای پروژه‌ها و حمایت برای تجاری‌سازی دست‌آوردهای پروژه‌های تحقیقاتی 
جذب منابع ملی موردنیاز برای تکمیل پروژه‌های تعریف‌شده
برنامه‌ریزی برای توسعه همکاری‌های فناورانه با مجارستان در سایر حوزه‌های اولویت دار
 

ارتباط با گروه مسئول : R&DDept at CPDI.ir

مطالب مرتبط با این موضوع