اخبار > آشنایی با بانک توسعه اوراسیا(EDB)

 


آشنایی با بانک توسعه اوراسیا(EDB)

بانک توسعه اوراسیا (EDB) یک موسسه مالی بین المللی است که به ابتکار روسای جمهور روسیه و قزاقستان در سال 2006 در شهر آستانه تاسیس شده است.

ماموریت اصلی این بانک کمک به توسعه اقتصادی بازار کشورهای عضو، رشد اقتصادی پایدار و گسترش روابط تجاری- اقتصادی آنها از طریق فعالیت های سرمایه گذاری است.

طبق اساسنامه این بانک، سایر دولت ها و سازمانهای بین المللی نیز می توانند به آن محلق شوند.

علاوه بر روسیه و قزاقستان به عنوان موسسان این بانک، کشورهای ارمنستان، تاجیکستان، بلاروس و قرقیزستان نیز در سالهای گذشته به عضویت این بانک درآمده اند.

از جمله حوزه های اولویت دار بانک برای سرمایه گذاری عبارتند از : زیرساخت (حمل و نقل، آب و برق و ...)، صنعت برق، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، ماشین سازی، متالوژی و معدن، نفت و گاز، فناوری اطلاعات.

در زمینه همکاریهای بین المللی، این بانک در سال 2007 عنوان نماینده ناظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، گروه اوراسیایی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را دریافت نمود.

این بانک تا کنون در کشورهای عضو پروژه های سرمایه گذاری به میزان بیش از 6.9 میلیارد دلار را تامین اعتبار نموده است.

در صورت تعمیق و تحکیم روابط تجاری و اقتصادی کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در آینده نزدیک. عضویت ایران در بانک توسعه اوراسیا و استفاده از مزایای اعطایی آن دور از دسترس نخواهد بود.   

  

شنبه ١٣ بهمن ١٣٩٧ - ١٣:٣٧
واژه های کلیدی:
فایل ضمیمه

دانلود فايل : cpdi_eurasian_development_bank_1397113.pdf ( 531KB )
تعداد دانلود
تعداد نمایش : 428

خروج