اخبار > نیروگاه هوشمند: ‌بررسی کاربرد اینترنت اشیا در حوزه نیروگاه

 


نیروگاه هوشمند: ‌بررسی کاربرد اینترنت اشیا در حوزه نیروگاه

اینترنت اشیا یکی از فناوریهای نوین در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات است که قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات از طریق شبکه‌های مخابراتی را فراهم می‌کند. به عبارتی اینترنت اشیاء ارتباط اشیای مختلف از طریق اینترنت و برقراری ارتباط آنها با یکدیگر را برقرار می‌سازد. این امر نقش بسزایی در توسعه و ارتقا انواع شبکه‌های هوشمند از جمله شبکه برق دارد. شبکه هوشمند، شبکه‌ای گسترده است که انتقال توان الکتریکی و تبادل اطلاعات به صورت دو طرفه صورت می‌گیرد. 
 
 
این شبکه قابلیت پایش و پاسخگویی به هر نوع تغییرات مربوط به شبکه از منابع تولید تا مصرف‌کنندگان و تجهیزات را دارد. پایش آنلاین میزان مصرف و ایجاد یک الگوی دقیق نحوه تولید موجب بهره‌بردای بهینه و اقتصادی از شبکه و در نتیجه کاهش هزینه‌های مصرف‌کنندگان می‌شود. 
 
شناسایی و خروج وسایلی که در شبکه منجر به خطا شده و همچنین تشخیص سریع جریان نشتی از ویژگی‌های بارز شبکه‌های توزیع هوشمند است. علاوه بر این تشخیص سریع مشترکین خارج از سرویس منجر به افزایش بازده عملکرد می‌شود. مصرف کنندگان این شبکه‌ها با مدیریت هوشمندانه مصرف قادر به حذف هزینه‌های انرژی گران خواهند بود. در واقع شبکه‌های هوشمند با بهره‌گیری از فناوری‌های مخابراتی و دیجیتالی ارتباط دو طرفه‌ای را بین تولید کننده‌ و مصرف‌کننده‌ برق در طول خطوط انتقال فراهم می‌کنند.
 
 متن کامل گزارش را در فایل ضمیمه مشاهده نمائید.
 
 
سه شنبه ٢٦ آذر ١٣٩٨ - ٢٠:١٩


خروج