اخبار > امضای تفاهم نامه بین مرکز همکاری های تحول و پیشرفت و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در راستای ایجاد بیمارستان هوشمند

 


امضای تفاهم نامه بین مرکز همکاری های تحول و پیشرفت و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در راستای ایجاد بیمارستان هوشمند

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری در روز شنبه، 13 اردیبهشت 99 در راستای ایجاد بیمارستان هوشمند با همکاری معاونت های  تحقیقات و فناوری، درمان، منابع و پشتیبانی و بیمارستان ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به امضا رسید.
 
 
دکتر سیروس وطنخواه رییس مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت ترویج توسعه تکنولوژی و فناوری در کشور از راه اندازی پروژه بیمارستان هوشمند به عنوان یکی از پروژه های پرچم دار در حوزه ارائه خدمات باکیفیت تر به مردم خبر داد.
 
وی با تاکید بر این که کاربردهای فناوری نوین بر کسی پوشیده نیست خاطرنشان کرد: تکنولوژی تغییرات شگرفی در حوزه کسب و کار، رضایت شهروندان و صرفه جویی در منابع مالی ایجاد می کند.
 
دکتر وطنخواه ورود عرصه سلامت به تکنولوژی های روز دنیا را الگوی مناسبی برای نمایان شدن این دستاورد بشر دانست و اظهار امیدواری کرد که این مدل در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به بهترین شکل اجرا شود.  
  
 دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اظهار امیدواری کرد که اجرای این پروژه راهگشای ارتقا درمان و ارائه خدمات باکیفیت تر به مردم باشد.
 
 وی با اشاره به این که پروژه هوشمند سازی بیمارستانها، پرچم دارمدل نوین مدیریتی در عرصه بیمارستانی است گفت: یکی از مهمترین اهداف این تفاهم نامه استفاده از فناوریهای نوین به ویژه هوش مصنوعی در کالبد اداری، اجرایی و درمانی بیمارستانها خواهد بود.
 
رییس دانشگاه ادامه داد: بیمارستان هوشمند واقعی سازو کار شکل گیری الگوی جدید مدیریتی و مشتری مداری، با محوریت ارائه خدمات باکیفیت تر به بیمار را در مجموعه سیستم درمانی کشور مهیا می کند.
 
به گفته دکتر زالی محور اصلی بیمارستان هوشمند بیماران هستند و برای سهولت دسترسی و ارائه خدمات بیشتربه مراجعان این مدل پیاده می شود.
 
 
هوشمند سازی بیمارستانها بحثی فانتزی نیست
 
رییس دانشگاه با تاکید بر این که هوشمند سازی بیمارستانی بحثی فانتزی نیست خاطرنشان کرد: تسهیل مکانیزم بهتر ارائه خدمات و ارائه کمی و کیفی مراقبت از بیماران هدف اصلی هوشمند کردن بیمارستانها است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
 
  
 
بهرمندی از تکنولوژی اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی در کالبد اجرایی، اداری و درمانی بیمارستانها یکی از مهمترین اهداف امضای این تفاهم بود که رییس دانشگاه به آن اشاره کرد و توضیح داد: در سند ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ با هدف ایجاد رفاه اجتماعی اینترنت اجتماعی اشیاء در کالبد بیمارستانی دیده شد به شکلی که در میانه سال ۲۰۲۰ پیش بینی می شود ۳۰ میلیارد از اشیاء در زمره این تکنولوژی قرار گیرند.
 
وی ورود تکنولوژی های نوین را به حوزه سلامت ضروری ذکر کرد و افزود: به طور مثال در بیماری که مبتلابه آسم است با کمک گرفتن از تکنولوژی اینترنت اشیاء می توانیم نیازهای آنی، ظرفیت های حیاتی و ریوی بیمار را بررسی و در سریعترین زمان به آن پاسخ دهیم.
 
اینترنت اشیا بیماران را به صورت لحظه ای رصد می کند
 
وی گفت: رصد لحظه ای، کاهش نیاز بیمار به نیروی مراقبتی، بررسی درجه حرارت بدن، تهویه اتاق، رطوبت سنجی و سایرموارد از جمله قابلیت های اینترنت اشیاء است.
 
دکتر زالی از افزایش چشمگیر و مستمرسطح مراقبت ها در راستای اجرای مدل مدیریت هوشمند بیمارستانی خبرداد و تاکید کرد: اجرای این مدل موفق به صورت پایلوت می تواند در سریع ترین زمان ممکن به الگویی در سایر بیمارستانها و مجموعه های درمانی کشور مبدل شود.
 
رییس دانشگاه اجرای پروژه بیمارستان هوشمند را آزمونی مهم و تاریخی برای دانشگاه توصیف کرد و گفت: اگر چنانچه بتوانیم ازاین آزمون سربلند خارج شویم، ارزنده ترین ماحصل آن افزایش رضایت و مراقبت از بیماران خواهد بود.
 
وی ادامه داد: هوشمند سازی مصادیق فراوانی دارد و در کشورهای پیشرفته بیش از ۸۰ درصد از زیرساخت های هوشمند سازی شکل گرفته است.
 
رییس دانشگاه با تاکید بر این پروژه بیمارستان هوشمند در بیمارستان ۱۵ خرداد به عنوان مرکز پایلوت اجرا خواهد شد، ماهیت اجاعی داده ها، مراجعین، ساختار فیزیکی، دراختیار داشتن اساتید و اعضای هیئت علمی جوان و باانگیزه و بهرمندی از تجارب گران سنگ دکتر یاوری را از دلایل انتخاب این بیمارستان  برای اجرای طرح پایلوت دانست و اظهار امیدواری کرد که این مدل در سایر بیمارستانهای دانشگاه و کشور اجرایی شود.
  
 
 
يکشنبه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٩ - ١٢:٢٧
فایل ضمیمه


خروج