اخبار > اصلاح ساختار تعرفه آب

 


اصلاح ساختار تعرفه آب

بررسی اجمالی بر روی 6 ماده پرمصرف ایرانیان نشان می‌دهد که جمعیت 80 میلیونی ایران، بیش از استانداردهای جهانی، شکر، نمک، بنزین، گاز، برق و آب مصرف می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که شدّت مصرف انرژی در ایران ۹ برابر ژاپن و نروژ، ۷ برابر کشورهای پیشرفته اروپایی، ۳ برابر عربستان سعودی و ۴ برابر ترکیه و متوسط جهان است.اوضاع در حوزه آب نیز نگران‌کننده و تأسف‌آور است. ایرانی‌ها، بیش از متوسط جهانی، آب مصرف می‌کنند و بعضاً سرانه مصرف هر ایرانی در روز، به اندازه 250 لیتر می‌باشد که تقریباً 2 برابر متوسط جهانی می‌باشد.

باید در بهینه‌سازی مصرف آب، یک کار جهادی و ملی صورت بگیرد به گونه‌ای که، مصرف بی‌رویه آب برای مردم به یک ناهنجاری و عمل زشت و ناپسند و غیرقانونی تبدیل شود تا مصرف‌کنندگان نسبت به مصرف آب حساس شوند. البته که برای رسیدن به این مهم لازم است دولت نسبت به برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آبی تغییر نگرش داشته باشد.

یکی از مکانیزم‌های مناسب برای بهینه‌سازی و کاهش مصرف آب استفاده از اهرم‌های اقتصادی است، به گونه‌ای که آب به عنوان یک کالای اقتصادی در جامعه نقش‌آفرینی کند. در این راستا برنامه ششم توسعه نیز، وزارت نیرو را مکلّف به اقتصادی کردن ارزش آب کرده تا در راستای حفاظت منابع آب و تعیین قیمت تمام‌شده آن، ضوابط قیمت‌گذاری و بهای آب مصرفی متخلّفان را با در نظر گرفتن ارزش اقتصادی آب لحاظ کند.

متن کامل آب نامه   

دوشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٦ - ١٥:٥٠
واژه های کلیدی:
    فایل ضمیمه
    تعداد دانلود