اخبار > سازمان های پیشرفت

 


سازمان های پیشرفت

«نیدا» پیشرفت فیلیپین را رصد می کند

۳ ماموریت سازمان پیشرفت فیلیپین برای ایجاد رشد اقتصادی
 

 

سازمان ملی اقتصاد و توسعه[۱] (NEDA) نخستین نهاد برنامه‌ریزی اقتصادی – اجتماعی فیلیپین است  که در سال ۱۹۷۳ تأسیس شده است و در مورد مسائل مذکور در این کشور سیاست گذاری می کند.

فیلیپین یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا است که عامل اصلی افزایش نرخ رشد اقتصادی این کشور صنعت توریسم و فعالیت های عمرانی  بوده است.

البته در سال های گذشته با کمک سازمان پیشرفت نیدا، این کشور توانسته است سرمایه گذاری زیادی را در بخش های مختلف زیر ساختی انجام دهد که همین امر نیز باعث گسترش فرصت های شغلی در این کشور شده است.

از طرف دیگر  فیلیپین با کمک این سازمان زمینه را برای ورود سرمایه های خارجی و گسترش فعالیت های اقتصادی و تجاری فراهم کرده است.

ماموریت های سازمان پیشرفت نیدا

بر اساس مباحث مطرح شده در سایت این سازمان، ماموریت های سازمان نیدا به شرح زیر است:

برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی

ارائه گزارش‌های اقتصادی و تحلیل‌ های مدیریتی مربوط به توسعه یکی از دغدغه های این سازمان است. این گزارش‌ها در نهایت تبدیل به برنامه های توسعه ای شده و به اجرا در می آیند. همچنین کسب اطمینان از اجرای به موقع این برنامه‌ها برای سازمان نیدا در اولویت قرار دارد.

نظارت بر تخصیص منابع

برای اجرای برنامه های توسعه ای،‌ نهادهای دولتی می‌بایست منابع کافی را در اختیار داشته باشند. این امر مستلزم آن است که سازمان نیدا بر روی تخصیص منابع به سازمان ها و ادارات نظارت داشته باشد. بنابراین نیدا با توجه به اهداف توسعه ای کشور، منابع را به سمت حوزه هایی که مورد نیاز است هدایت می کند.

بررسی روند پیشرفت کشور

نیدا در عین ارائه برنامه های توسعه ای برای کشور، با نظارت بر اجرای این طرح ها، روند پیشرفت کشور را نیز رصد می کند.

بهبود روابط برای تحقق اهداف سازمان

این هدف به منظور بهبود کیفیت روابط راهبردی با نهادهای هدف و اثر گذاری برنامه های توسعه ای بر روی آن‌ها دنبال می‌شود.

طبق گزارش سازمان نیدا انتظار می‌رود تا سی سال آینده فیلیپین بتواند از نظر اقتصادی جایگاه پنجم قاره آسیا و شانزدهم دنیا را به خود اختصاص دهد. البته این پیش‌بینی‌ها در صورتی محقق می‌شود که برنامه های این سازمان که حامی رشد اقتصادی و مبارزه با فساد اقتصادی در این کشور است، به درستی اجرا شود.

پینوشت:

[۱] National Economic and Development Authority

برگفته از : نیدا
 

لینک


 

دولت هند تعریف کرد:

۴ ماموریت سازمان پیشرفت «نیتی آیوگ» برای ایجاد تحول در هند
 

 

در سال های اولیه پس از استقلال هند، این کشور نیازمند برنامه ریزی برای سرمایه گذاری بیشتر در زیرساخت ها و بخش های مهم اقتصادی به منظور غلبه بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور بود.

همچنین با توجه به محدودیت هایی که در آن زمان روز به روز گسترده تر می شد و  با توجه به هزینه های کشور مانند یارانه ها، برنامه ریزی در سطح کشور هند اهمیت زیادی پیدا می کرد.

نتيجه موارد ذکر شده اين بود که برنامه ریزی اقتصادی باید به گونه ای باشد که از ظرفیت های دولت و بخش خصوصی استفاده حداکثری بشود.

در این راستا دولت هند به منظور انجام اقدامات مذکور، سازمان پیشرفت نیتی آیوگ را به عنوان یک نهاد مؤثر در تحول و توسعه کشور تاسیس نمود تا پیشرفت این کشور را راهبری کند.

مأموریت های محول شده به سازمان نیتی آیوگ توسط دولت

دولت برای این سازمان چهار دسته مأموریت اصلی تعریف کرده که به قرار زیر است:

هماهنگی موثر بین مراکز این سازمان و نهادهای دولتی

یکی از مهمترین مسئولیت های نیتی ایوگ ارائه راهکارهایی برای هماهنگی مؤثر بین مراکز و نهادهای دولتی در شهرهای هند وتقویت روح همکاری میان آنهاست.

تدوین چشم انداز استراتژیک و سیاست های بلند مدت

یکی از وظایف اصلی نیتی ایوگ برنامه ریزی استراتژیک در سطح کلان است. همچنین این سازمان باید به پیش بینی متغیرهای کلان کمک کند و راهکار های سیاستی ارائه دهد.

در  واقع باید استراتژی و سیاست های مورد نیاز برای بهبود سطح عمومی زندگی توسط این سازمان پیش بینی و توانمندسازی آحاد مردم برای مشارکت در فعالیت های اقتصادی در طول یک افق بلند مدت در دستور کار قرار گیرد. این موارد باید به طور دائم بازنگری شوند تا از دستیابی به آنها اطمینان حاصل شود.

ارائه تحقیقات به عنوان یک مرکز علمی و نوآوری

این سازمان باید ضمن برخورداری از بانک اطلاعاتی جامعی از داده‌های اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی، به سیاست پژوهی در رابطه با مسائل اصلی اقتصادی هند بپردازد و یافته‌های خود را در سطح ملی و بین‌المللی به اشتراک بگذارد.

ارائه یک برنامه منسجم برای هماهنگی بین ادارات دولتی

وظیفه چهارم این سازمان هماهنگی بین دولت و ادارات دولتی است. در سال های گذشته فقدان هماهنگی میان زیرساخت ها و وزارتخانه ها، کاملا واضح بود. البته تفاوت این مورد با ماموریت اول به این صورت است که در این قسمت هدف سازمان برقراری ارتباط مؤثر بین نهادهای دولتی همچون وزارتخانه ها، ادارات و مراکز دولتی است اما در مأموریت اول که در بالا ذکر شد، هدف برقراری ارتباط مؤثر بین سازمان پیشرفت نیتی آیوگ و دیگر مراکز دولتی است.

نظارت بر برنامه ها توسط نیتی آیوگ

این سازمان توانایی اجرا، پیاده سازی، نظارت و ارزیابی برنامه های توسعه ای را دارد. نیتی آیوگ، موفقیت خود را از افراد صاحب نظر در این نهاد و همچنین اعتماد دولتمردان به این سازمان به دست آورده است و در حال حاضر می توان نقش اثرگذار سازمان پیشرفت نیتی ایوگ را در طراحی و اجرای برنامه های توسعه ای کشور هند مشاهده کرد.

برگرفته از: سازمان پیشرفت نیتی آیوگ

 

لینک

 


 

انستیتوی KDI بررسی می‌شود:

۴ دهه رشد اقتصادی در کره جنوبی با کمک «سازمان پیشرفت»
 

 

سازمان پیشرفت کره جنوبی[۱] (KDI) در سال ۱۹۷۱ تأسیس شده است؛ این سازمان در مورد مسائل اقتصادی و اجتماعی تحقیقات گسترده‌ای را انجام می دهد که نتیجه این تحقیقات نقش مهمی در حل چالش های پیش روی کره ایفا می کند و در سیاست گذاری این کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

در ۴۰ سال گذشته سازمان پیشرفت کی دی آی، مسائل اقتصادی همچون سیاست گذاری های کلان، مباحث مالی، اشتغال،‌ رفاه و تجارت را با هدف مبارزه با رکود، تورم و بیکاری مورد بررسی قرار داده است.

همچنین کی دی آي با تأسیس آموزشگاه سیاست گذاری عمومی و مدیریت[۲] در پی تربیت سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران آینده کشور کره جنوبی بوده است.

تمرکز تحقیقات و سیاست گذاری های KDI بر چه مسائلی است؟

سازمان پیشرفت کی دی آی متعهد است با تحلیل دقیق مسائل اقتصادی و اجتماعی، راهکارهایی نوین و هدفمند برای تحقق رشد اقتصادی پایدار و بهبود اوضاع اجتماعی کشور کره ارائه دهد.

این نقش‌آفرینی از طریق کارکردهای زیر محقق می‌شود:

  • سیاست گذاری اقتصاد کلان: مدلسازی، تجزیه و تحلیل در مسائل مربوط به سیاست های اقتصاد کلان، بررسی روند و پیش بینی اقتصاد همراه با ارائه توصیه های سیاستی میان مدت و بلند مدت از کارکردهای این سازمان است.
  • سیاست گذاری مالی: یکی دیگر از کارکردهای این سازمان بهبود و تقویت سیستم های مالی کره جنوبی، نظارت بر عملکرد بازارهای مالی و تحلیل بازارهای جهانی تأثیرگذار بر این کشور است.
  • سیاست گذاری رقابتی: در این کارکرد سازمان قصد دارد تا با بررسی کارایی و ساختار بازار، مقررات نهادهای عمومی، نهادهای نیمه دولتی و رقابت عادلانه و کارآمد اقتصاد را افزایش دهد.

توسعه ملی و منطقه ای، افزایش بهره وری سرمایه انسانی برای بهبود کیفیت زندگی، بررسی چالش ها و فرصت های بخش صنعت و خدمات کره جنوبی از اهداف این سازمان است.

کره جنوبی با مشارکت مؤثر سازمان پیشرفت KDI توانسته در این چهار دهه گام های بلندی را در جهت توسعه متوازن و همه جانبه بردارد و تاکنون موفقیت هایی را در زمینه بیمه بیکاری،‌ بیمه خدمات پزشکی، حقوق بازنشستگان و همچنین مبارزه با فقر داشته است.

پینوشت:

[۱] Korea Development Institute

[۲] KDI School of Public Policy and Management

برگرفته از: سازمان پیشرفت کره جنوبی (کی دی آی)

 

لینک

 


 

https://t.me/FutureTech

شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٦ - ١٥:١٥
واژه های کلیدی:
فایل ضمیمه
تعداد دانلود
تعداد نمایش : 5050

خروج