اخبار > زمینه هایی برای افزایش همکاری های ایران و هند

 


زمینه هایی برای افزایش همکاری های ایران و هند

در این متن سه حوزه فرهنگی و هنری، آموزش و فولاد به عنوان زمینه هایی برای ارتقای همکاری ها میان دو کشور ایران و هند معرفی و بررسی شده است.
 
تعاملات آموزشی
 
کشور هند، به دلیل وسعت سرزمینی و گستردگی جمعیت، به خصوص در مناطق کمتر توسعه یافته، نیازمند به توسعه رویکردهای جدید آموزشی و تحول در نظام آموزشی با هدف ارتقا کمی و کیفی نظام آموزشی و تحقق عدالت آموزشی بوده است. در این‌راستا، دولت هند در سال 2011 طرح توسعه تبلت دانش‌آموزی هند با نام آکاش (Aakash-akashtablet.com) را با کمک شرکت هندی به نام دیتاویند (Datawind) در مدارس هند و برای پوشش حداقل 10 میلیون دانش‌آموز در فاز اول آغاز کرده است.
همزمان با تولید و توزیع تبلت‌های دانش‌آموزی، دولت هند در سال 2012 به منظور تسریع در طرح آکاش، بودجه دولتی را به منظور توسعه برنامه آموزش الکترونیکی، تسهیل ارتباطات معلم- دانش‌آموز، توسعه کتاب‌های الکترونیکی و سایر موارد مورد نیاز برای توسعه نظام آموزش الکترونیکی در هند اختصاص داده است.
به دلیل آنکه طرح آکاش با هدف ارتقا کیفیت خدمات آموزشی و بهبود فرآیند یادگیری در هند به اجرا درآمده که فرصت مناسبی را جهت بهره‌برداری از تجارب این طرح در اختیار قرار می‌دهد. از اینرو موضوع توسعه نظام آموزش الکترونیکی و بهره‌مندی از تجارب هند در ارتقا کیفیت خدمات آموزشی، یکی از موضوعات راهبردی است که در آینده نظام آموزشی کشور بسیار حائز اهمیت است.
در این راستا و با توجه به رویکردهای جدید کشور در توسعه نظام‌های نوین آموزشی، آمادگی لازم برای همکاری در بهره‌مندی از تجارب آموزشی هند وجود دارد.
 
تعاملات فرهنگی و هنری
 
با توجه به پیشینه فرهنگی مشترک فی ما بین دو کشور ایران و هند، موضوع صنعت سرگرمی‌های چندرسانه‌ای شامل فیلم، پویانمایی و بازی‌های ویدئویی از جمله سرفصل‌های راهبردی در توسعه تعاملات بین دو کشور تلقی می‌شود.
 
در تعامل فرهنگی و هنری با کشور هند، عملا دو دیدگاه می‌تواند مد نظر قرار گیرد:
 
دیدگاه اول- توسعه ارتباطات و تعاملات آکادمیک و آموزشی در عرصه موضوعات هنری و فرهنگی
در این بخش، به دلیل علاقه‌مندی مردم هند به محصولات سینمایی و به دلیل ارتباطات گسترده در این حوزه با کشورهای متقدم اروپایی و آمریکایی، عملا موسسات آموزشی و آکادمی‌های متنوعی با بهره‌مندی از اساتید و محتواهای شاخص و با کیفیت بین المللی آموزشی توانسته‌اند سرفصل‌های آموزشی و دانش‌های مهارتی در عرصه محصولات سینمایی را به خوبی توسعه دهند.
بر این اساس، با توجه به رویکرد جدید دانشگاه بین المللی چابهار، برای توسعه رشته‌های آموزشی در حوزه‌های نوین هنری همانند پویانمایی از یکسو و از سوی دیگر، علاقمندی تعدادی از استودیوهای برتر ایرانی تولید کننده پویانمایی برای همکاری در توسعه آکادمی‌های متصل به تولید برای توسعه زیرساخت آموزش‌های مهارتی به نیروی انسانی، موضوع توسعه رشته‌های دانشگاهی و مهارتی در حوزه پویانمایی با استفاده از همکاری با دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی هندی در دستور کار قرار گرفته است.
در این مسیر، نیازمند هماهنگی‌های بالادستی در سطوح وزارت‌خانه‌های آموزش‌عالی دو کشور جهت تسهیل برای توسعه بستر همکاری‌های آکادمی بین ایران و هند وجود دارد.
 
 
 
دریافت متن کامل
 
 
گروه رسانه و رشد:    MLD at CPDI.IR
 
گروه اقتصاد مقاومتی و بهبود فضای کسب و کار:   RES-ECO at CPDI.IR
 
 
 
دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - ١١:١٩
فایل ضمیمه

دانلود فايل : IranandIndiacooperation13961130.pdf ( 258KB )
تعداد دانلود
تعداد نمایش : 4318

خروج