اخبار > همکاری موسسه ملی تحول هند با مجموعه بیمارستان های آپولو (Apollo) برای کنترل داروهای تقلبی

 


همکاری موسسه ملی تحول هند با مجموعه بیمارستان های آپولو (Apollo) برای کنترل داروهای تقلبی

موسسه ملی تحول هند به عنوان برترین اتاق فکر هند در حوزه سیاست گذاری و مجموعه بیمارستان های آپولو همکاری مشترکی را با شرکت ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات اوراکل (Oracle)و شرکت داروسازی استریدس فارما  (Strides Pharma) در خصوص اجرای یک برنامه پایلوت زنجیره تامین دارو با استفاده از فناوری زنجیره بلوک غیر متمرکز و نرم افزار اینترنت اشیاء ترتیب داده اند.

به عنوان بخشی از آزمایش، نرم افزار زنجیره بلوک اوراکل به طور دائم اطلاعات داروها در زنجیره تامین شرکت های داروسازی (شماره سریال، برچسب گذاری و اسکن بار کد) را ثبت می کند و هیچ جایی برای دستکاری و یا تغییر اطلاعات وجود ندارد. پس از آن، زنجیره بلوک اطلاعات حمل و نقل دارو را از تولید کننده به شرکت توزیع و از عمده فروش به بیمارستان و از داروخانه به مصرف کننده ثبت می کند.

در صورت استفاده از دارو های جعلی، نرم افزار بی نظمی را تشخیص می دهد و به فرد مسئول مربوطه اطلاع رسانی می کند. علاوه بر آن، اینترنت اشیاء اوراکل قابلیت ردیابی اطلاعات مهم مانند ترکیبات شیمیایی دارو ها و یا کنترل دما در سطح مورد نظر در مورد داروهای نجات بخش و حیاتی و واکسن ها فراهم می کند. این مرحله پایلوت به این دلیل که ممکن است منجر به یک راه حل دائمی تجاری برای بررسی مخاطرات داروهای تقلبی در کشور هند شود دارای اهمیت زیادی می باشد، زیرا این کشور سومین بازار بزرگ دارویی در جهان از لحاظ حجم می باشد.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی(WHO)، تقریبا 20 % از کل داروهای فروخته شده در بازار دارویی هند جعلی هستند. همچنین گزارش شده است که هند به عنوان بزرگترین تولید کننده داروهای ژنریک در جهان، منشاء 35 % از کل داروهای تقلبی فروخته شده در سراسر جهان می باشد. معضل داروهای جعلی و تقلبی مسئله مهمی است به طوری که میلیارد ها دلار برای صنعت داروسازی هند هزینه ایجاد کرده است. در عین حال این داروها بیماران را در معرض خطرات بیشتری قرار می دهد.

موسسه ملی تحول هند با همکاری مجموعه بیمارستان های آپولو و شرکت دارویی استریدس فارما و امضاء قرارداد با شرکت اوراکل، به همه تولید کنندگان دارو در هند و متخصصان سلامت اطمینان خواهد داد تا به یک پلتفرم فن آوری مدرن مبتنی بر استانداردها مانند زنجیره بلوک و اینترنت اشیاء برای کمک به جلوگیری از توزیع داروهای جعلی در بازار دسترسی خواهند داشت. ( آمیتاب کانت (Amitabh Kant) رییس اجراییموسسه ملی تحول هند)

در ماه آوریل، وب سایت اخبارفن آوری "FactorDaily"گزارش کرده بود که موسسه ملی تحول هند به دنبال راه اندازی و اجرای یک راه حل مبتنی بر زنجیره بلوک  برای جلوگیری از تهدید داروهای جعلی است. این برنامه شامل برچسب گذاری هر دارو با یک کد ویژه می باشد، به طوری که جا به جایی دارو در زنجیره تامین را بتوان از طریق زنجیره بلوک نظارت کرد. این مسئله باعث شفافیت صنعت دارو خواهد شد که تا حدودی ناپاک است.

هر بار که دارو در بین افراد دست به دست شود، توسط یک شماره منحصر به فرد (تولید شده در مرحله تولید) ردیابی می شود. وقتی مصرف کننده دارو را دریافت می کند، یک کد پاسخ سریع یا بارکد روی دارو وجود دارد. مصرف کننده می تواند برنامه مخصوص تهیه شده را اجرا کرده و با اسکن بارکد، جزئیات محل تولید و تمام مراحل جا به جایی دارو تا رسیدن به داروخانه را بررسی کند. هنگامی که یک دارو فروخته شد،کد آن محصول به طور غیرقابل برگشت در زنجیره بلوک به عنوان فروخته شده ثبت می گردد و دیگر وجود نخواهد داشت.

در ماه می، مجلهThe Economic Times  گزارش داده بود که بیماران و پزشکان هندی می توانند با ارسال یک پیام در نرم افزار پیام رسانWhatsApp معتبر بودن داروها را بررسی کنند. در ادامه آمده است که انتظار می رود تا شرکت های داروسازی طی سه ماه آینده، کدهای ویژه خود را بر روی محبوب ترین یا پر فروش ترین داروهای خود درج کنند. یک مقام ارشد دولتی اظهار داشت که انتظار می رود تا در صورت استفاده از این فناوری ها 300 برند تقلبی از هند حذف شود. هیئت مشاورین فنی دارو(Drugs Technical Advisory Board)  این پیشنهاد را در جلسه ای که در 16 می برگزار شد تصویب کرد و اظهار داشتند که این طرح به صورت داوطلبانه اجرا خواهد شد. در ادامه پیشنهاد شده است تا شرکت های دارویی یک شماره منحصر به فرد 14 رقمی را بر روی هر برگ یا بطری از محصولات خود در بازار را چاپ کنند.

 

 

شنبه ٢١ مهر ١٣٩٧ - ١٤:٠٢
فایل ضمیمه
تعداد دانلود
تعداد نمایش : 405

خروج