اخبار > تحول در نظام اداری روسیه برای خدمت رسانی مطلوب تر به مردم

 


تحول در نظام اداری روسیه برای خدمت رسانی مطلوب تر به مردم

        فرض کنید قصد دارید آپارتمان مسکونی خودتان در تهران را بفروشید، برای این منظور باید مرکز امور مالیاتی، دفتر خدمات الکترونیک شهر، مرکز ثبت اسناد و املاک، شهرداری منطقه و شاید چند اداره یا مرکز دیگر را زیر پا بگذارید تا با صرف وقت و هزینه های بسیار در نهایت و در یک دفتر املاک رسمی کار را به پایان برسانید.

 

     روس ها برای افزایش کیفیت خدمات رسانی، رفاه بیشتر مردم و کاستن از بروکراسی اداری و ترافیک شهری، ساختمان هایی با نام "مائی داکومنتی" به معنی "اسناد و اطلاعات من" راه اندازی کرده اند که به بیشتر نیازهای شهری پاسخ می دهد.

 

     کم نیستند اموری که اکنون با وجود توسعه دولت الکترونیک، به دلیل تفکیک امور در دستگاه های مختلف در ایران نیاز به مراجعه حضوری افراد برای ارائه مدارک و مستندات دارند که باعث افزایش ترافیک و بروکراسی اداری می شود. این مشکل از پنج سال پیش (با عملیاتی شدن ساختمان های مائی داکومنتی) در روسیه که یکی از بروکراتیک ترین کشورهای جهان به حساب می آید به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

 

      مردم علاوه بر اینکه می توانند اقدامات اولیه را از طریق اینترنت انجام دهند، برای دریافت مدارک و اسناد خود می توانند به ساختمان هایی موسوم به مائی داکومنتی مراجعه کنند، بناهایی که نمایندگان تمامی دستگاه ها یا وزارتخانه های مختلف روسیه که باید با مردم ارتباط مستقیم داشته باشند، در آن یکجا جمع شده اند. از پلیس انتظامی گرفته تا راهنمایی و رانندگی، امور دارایی و مالیاتی، ثبت احوال،‌خدمات شهری و بخش قضایی و ... همگی در طبقات مختلف این ساختمان حضور دارند. هر فرد با توجه به محل مسکونی خود تنها می تواند به مائی داکومنتی منطقه مسکونی مربوطه مراجعه کند.

 

     این طرح پنج سال پیش در مسکو کلید خورد و با توجه به موفقیت آن در کاهش تردد مردم در سطح شهر برای رفع مشکلات، اکنون در سراسر روسیه به اجرا در آمده است. اکنون در هر منطقه مسکو شعبه ای از مائی داکومنتی فعالیت می کند و بیش از 170 نوع خدمت به مردم ارائه می دهد. با توجه به تعداد مناسب مائی داکومنتی های مستقر در مسکو، حداکثر زمان ایستادن در صف انتظار برای دریافت خدمات در این ساختمان ها 20 تا 30 دقیقه عنوان شده است.

 

      ثبت تولد و مرگ، صدور گذرنامه، ثبت اقامت و مسائل مربوط به مستمری بازنشستگی از جمله بیشترین خدماتی است که در ساختمان های مائی داکومنتی ارائه می شوند.

 

      یکی دیگر از فواید تجمیع امور خدماتی در یک ساختمان، مشخص شدن هر چه سریعتر اشکالات در این ادارات، موازی کاری های احتمالی یا ایرادهای دیگری است که از سوی مراجعه کنندگان مطرح می شود و مسئولان در صدد رفع آن اشکالات و ایرادات بر می آیند. در سالن های انتظار مجتمع های مائی داکومنتی مبل های راحتی برای رفاه بیشتر مردم قرار داده شده اند، همچنین در این ساختمان ها سرویس های بهداشتی برای معلولان هم ساخته شده است و به نظر می رسد مسئولان فکر همه چیز را کرده اند.

 

     این ساختمان ها در همه روزهای هفته و 365 روز سال از ساعت 8 تا 20 باز هستند هر چند که در تعطیلات رسمی فقط بخش ثبت متوفیان به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

      یکی از وظایف مائی داکومنتی ها ثبت ورود و خروج روس ها و غیر روس ها و مشخص شدن محل زندگی آنان است که به طرح رجیستری در روسیه شهرت یافته و فردی نیست که وارد این کشور شده باشد و از این قانون بی خبر باشد.

 

       صرفه جویی در وقت مردم از جمله مهمترین فواید این طرح است زیرا دیگر در این سیستم، ارباب رجوع مجبور نیست برای گرفتن یک مدرک از این اداره به آن اداره مراجعه نماید. نتیجه کار این سیستم پیشرفته در پنج سال اخیر، صرفه جویی در وقت مراجعه کنندگان و کاهش میلیون ها دلار هزینه مراجعه به مراکز اداری و کاستن از ترافیک شهری بوده است.

 

 

منبع

 

شنبه ٧ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٢:٢١
واژه های کلیدی:
فایل ضمیمه


خروج