اخبار > امضای توافق نامه با انجمن بلاکچین ایران

 


امضای توافق نامه با انجمن بلاکچین ایران

امضای توافق نامه با انجمن بلاکچین ایران

توافق نامه‌ای در جهت حمایت از راه‌اندازی شتاب‎دهنده‌ی زیست‌بوم نوآوری باز بلاکچین میان مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری به نمایندگی جناب آقای مهندس نیری معاون فناوری‌‌های ارتباطات و مهندسی اجتماعی این مرکز و انجمن فناوران بلاکچین به نمایندگی جناب آقای مهندس سپهر محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن بلاکچین ایران در روز یکشنبه مورخ 3 آذر 98 در مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت منعقد گردید.

 

هدف از امضای این توافق نامه کمک و حمایت از راه‌اندازی پلتفرم بلاکچین به‌عنوان خدمت (Blockchain as a Service) بومی عنوان شده است.

محورهای موضوع این تفاهم نامه شامل راه‌اندازی و توسعه‎ زیرساخت پایگاه توزیع‌شده، کاربردی ‎سازی خدمات فناوری بلاکچین در کشور و ایجاد فضای آزمون (sand box) است.

شایان ذکر است که پلتفرم BaaS زیرساختی ا­ست که برای مشارکت‌کنندگان خود این امکان را فراهم می‌نماید که راهکارها و عملکردهای مبتنی بر بلاکچین را بر بستر ابری (cloud-based) اجرا نموده و توسعه دهند.

این خدمات برای ساخت، میزبانی و استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز (Daap) نیز در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

با راه­ اندازی این پلتفرم، کسب و کارهایی که نیاز به استفاده از زیرساخت بلاکچین دارند می­توانند بدون اینکه خود آن­ها به صورت مستقیم یک زیرساخت فنی یا یک بلاکچین داخلی ایجاد کنند، از این پلتفرم به عنوان یک زیرساخت آماده و متناسب با نیازشان بهره ­مند گردند.  لذا پروژه BaaS می­تواند منجر به کاهش هزینه­ های فنی و حتی نیروی انسانی کسب و کارهای وابسته و مبتنی بر بلاکچین شود.

از جمله خدمات این پلتفرم می­توان به طراحی قراردادهای هوشمند، ساخت کیف پول­های الکترونیکی (EWallet)، توکنایز کردن دارایی­ها، احراز هویت دیجیتالی، تامین مالی جمعی و... اشاره کرد.

 لازم بذکر است که طراحی و ارائه این خدمات همیشه چالشی برای بسیاری از کسب و کارها و استارتاپ­ها و شرکت­های دانش ­بنیان و حتی مراکز دولتی بوده­ است.

 

 

دوشنبه ٤ آذر ١٣٩٨ - ٠٩:٠٨
فایل ضمیمه


خروج