اخبار > افتتاح مرکز نوآوری اینترنت اشیا ایران-چین در پکن (China-Iran Iot innovation Center(CIIIC

 


افتتاح مرکز نوآوری اینترنت اشیا ایران-چین در پکن (China-Iran Iot innovation Center(CIIIC

روز یکشنبه، ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹، در حاشیه‌ی کنگره‌ی جهانی اینترنت اشیاء در پکن، طی مراسمی با حضور رییس گروه الکترونیک و رباتیک مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، رایزن فناوری سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن و آقای وانگ‌جنگ‌وی دبیرکل اتحادیه‌ی اینترنت اشیاءِ زِد پارک پکن (Zpark)، از مرکز نوآوری اینترنت اشیاء ایران و چین رونمایی شد.
 
‎این مرکز که تابستان امسال با توافق اتحادیه‌ی اینترنت اشیاء زِد پارک پکن، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و مرکز همکاری های تحول و پیشرفت راه‌ اندازی شده بود. هدف از این مرکز افزایش ارتباطات شرکتهای ایرانی با شرکتهای چینی و همچنین دست یابی به بازارهای بین المللی می باشد.
 
اهداف کلی این مرکز نوآوری عبارتند از:
1- استقرار شرکتهای ایرانی در پارک های علم و فناوری در چین
2- جذب سرمایه گذاری متقابل چینی برای محصولات و خدمات شرکتهای ایرانی
3- توسعه بازار برای محصولات شرکتهای ایرانی 
4- شرکت در رویدادها و نمایشگاه های تخصصی در چین
 
این مرکز تاکنون دو حضور موفق در نمایشگاه‌ جهانی اینترنت اشیاء (World IoT Expo) در شهر ووشی و نمایشگاه فناوری های پیشرفته چین (China Hi-Tech Fair) در شهر شنجن داشته است که طی آن‌ها به معرفی شرکت‌های دانش بنیان ایرانی،‌توسعه شبکه همکاری با چین و تسهیل تعاملات شرکت ها با متناظرین چینی صورت پذیرفته است. 
 
در مراسم رونمایی رسمی از این مرکز،  رییس گروه الکترونیک و رباتیک توضیحاتی در خصوص برنامه های این مرکز نوآوری ارائه کردند. همچنین در کنگره‌ی جهانی اینترنت اشیاء، شرکت دانش بنیان صنعت الکترونیک سامع با طرح هوشمند سازی تقاطع ها و پایش خودروها با استفاده از تکنولوژی DSRC جزء 5 طرح برتر برگزیده شذ.
 
پارک فناوریZpark  در اواخر دهه 1980 در هاییدیان راه اندازی شد. این پارک  قطب توسعه‌ای است که کلیدهای موفقیت اقتصادی سریع و در حال تحول را در بر دارد. این پارک را  به عنوان ” دره سیلیکون“ چین می شناسند. این پارک که قطب فناوری در منطقه Haidian پکن می باشد که چین را در توسعه‌ی فناوری و نوآوری با منابع غنی و سیاست‌های ترجیحی خود، رهبری کرده‌است. اتحادیه صنعت اینترنت اشیا در اول نوامبر سال 2009  به صورت مشترک با شرکت های Zpark  تاسیس شد و اولین اتحادیه صنعت اینترنت اشیا در چین است.
 
اخیرا این اتحادیه حدود 7000 شرکت که  هسته مرکزی در زنجیره صنعت اینترنت اشیا می باشند را تحت پوشش قرار داده است همچنین به 3000 شرکت در زمینه اینترنت اشیا، در زمینه های تشکیل یک مکانیسم باز، همکاری برای تولید، یادگیری، تحقیق و توسعه و شهرهای هوشمند خدمت کرده است.از سال 2014، این اتحاد Z-Park IOT Industry Fund  را برای سرمایه گذاری بر شرکت های عضو اتحادیه و توسعه صنعت اینترنت اشیاء تأسیس کرده است و در حال افزایش سرمایه می باشد. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دوشنبه ٤ آذر ١٣٩٨ - ١٦:٠٦
فایل ضمیمه


خروج