اخبار > معرفی 10 فناوری برتر نوظهور حوزه شیمی توسط IUPAC

 


معرفی 10 فناوری برتر نوظهور حوزه شیمی توسط IUPAC

اتحادیه بین المللی شیمی خالص و کاربردی (IUPAC) ، نتایج تحقیقات سال 2020 خود را برای تعیین ده فناوری برتر نوظهور در حوزه شیمی منتشر کرد. هدف این پروژه نشان دادن ارزش شیمی و آگاهی دادن به عموم مردم درباره چگونگی کمک علوم شیمی به رفاه جامعه و پایداری سیاره زمین است. به دنبال همان راهنمایی که در سال گذشته انجام شد، هیئت منصفه، فناوری های نوظهور را بر اساس کشف‌های جدید علمی، فناوری‌های کاملاً تجاری و همچنین فناوری‌هایی که بیشترین ظرفیت را برای گشودن فرصت‌های جدید در شیمی و فراتر از آن دارند، انتخاب کرد. 
 
اولین انتخاب ده فناوری برتر نوظهور حوزه شیمی در سال 2019 به عنوان یک فعالیت ویژه به افتخار صدمین سالگرد IUPAC تهیه و در آوریل همان سال منتشر شد. این دومین انتخاب این اتحادیه است که از بین نامزدهای مختلف، ده فناوری برتر توسط هیات منصفه معرفی شده‌اند. برگزیدگان نهایی به ترتیب حروف الفبا (انگلیسی) عبارتند از:
 
انتشار ناشی از تجمع
کاربردهای هوش مصنوعی در شیمی 
باتری های دو یونی
شیمی معدنی فشار قوی
فناوری فیلتر مایع
ماکرومونومرها برای بازیافت بهتر پلاستیک
میکروبیوم و ترکیبات زیست فعال
حسگرهای نانو
تشخیص سریع برای آزمایش
واکسن های RNA
 
معاون رئیس IUPAC ، پروفسور خاویر گارسیا مارتینز اظهار داشت که "ده فناوری برتر نوظهور شیمی، تلاشی است که این اتحادیه برای نشان دادن راه حل های شیمی برای چالش های حاد انجام می‌دهد. اینها فقط کشفیات مهیج نیستند. بلکه فناوریهای واقعی هستند که در حین حل مشکلات واقعی، تفاوت نیز ایجاد می کنند. با این ابتکار عمل ما امیدواریم که بتوانیم در زمانی که فناوری برای سلامتی، محیط زیست و اقتصاد ما بسیار مهم است، اطلاع رسانی کرده و الهام بخش باشیم".
 
 
 
 
دوشنبه ١ دی ١٣٩٩ - ١١:٢٢
واژه های کلیدی:
فایل ضمیمه


خروج