اخبار > رصد فناوری: فناوری رابط مغز و رایانه

 


رصد فناوری: فناوری رابط مغز و رایانه

رباتها به سرعت در حال تبدیل شدن به بخشی از زندگی روزمره ما هستند و در حال حاضر در بخشهای مختلف از قبیل صنعت و تولید، صنایع نظامی و امنیتی، حوزه های پزشکی و توان بخشی، آموزش و سرگرمی، لجستیک، حمل ونقل و ... حضور دارند. این گستردگی کاربرد، نیازمند توسعه یک پروتکل و راهکار ارتباطی جدید جهت تعامل و ارتباط پایا بین انسان و ربات میباشد تا انسان بتواند با دقت و اطمینان بالا و به صورت بلادرنگ عملکرد ربات را کنترل نماید.
 
رابط مغز و رایانه راهکار جدیدی است که طی آن، سیگنالهای فیزیولوژیکی مغز استخراج شده و به سیگنالهای ارتباطی و کنترلی قابل فهم برای پردازنده های سیلیکونی تبدیل میشود. این در حالی است که تلاش برای دوسویه کردن این رابطه توسط محققان در حال انجام است به گونه ای که بتوان سیگنالهای مغزی را نیز متاثر کرد.
 
در حال حاضر فناوریهای مبتنی بر ارتباط مغز و رایانه در حال توسعه بوده که پیش بینی میشود در سالهای نه چندان دور به طور کامل تجاری سازی شود. توسعه این فناوری و استخراج و رمزگشایی کامل سیگنالهای مغزی باعث خواهد شد تا علاوه بر ایجاد تحولی عظیم در نحوه برقراری ارتباط انسان با رایانه ها و تجهیزات، بتوان اذهان و افکار عمومی را خوانش و یا حتی کنترل و دستکاری نمود.
 
متن کامل گزارش رصدی pdf
سه شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٩ - ١٤:١٤
واژه های کلیدی:
فایل ضمیمه


خروج