اخبار > چشم‌انداز وضعیت عرضه و تقاضای مواد لیتیوم و کبالت

 


چشم‌انداز وضعیت عرضه و تقاضای مواد لیتیوم و کبالت

در این گزارش به وضعیت مصرف و تولید دو ماده لیتیوم و کبالت که از مواد اصلی در باتری‌های لیتیوم-یونی هستند، پرداخته شده است. در بخش لیتیوم، مهم‌ترین منابع تولید این ماده و سهم آن‌ها در تولید لیتیوم، بررسی شده و مهم‌ترین شرکت‌های چینی و غیرچینی فعال در این زمینه نیز معرفی شده‌اند. در انتهای این بخش نیز، پیش‌بینی وضعیت تولید این ماده توسط موسسه مکنزی آورده شده است.
 
نتایج این بخش نشان می‌دهد که سهم سنگ‌های معدنی از شورابه‌ها در تولید لیتیوم پیشی گرفته و تولیدکنندگان چینی با افزایش تولید در سال‌های اخیر، بسیار به تولیدکنندگان لیتیوم غیرچینی نزدیک شده‌اند. این امر منجر به کاهش قیمت لیتیوم کربنات نقطه‌ای در کشور چین طی دو سال اخیر شده است. همچنین وضعیت تولید و مصرف ماده لیتیوم در جهان همتراز است و به احتمال قوی در آینده نیز شاهد کمبود ماده لیتیوم در جهان نخواهیم بود.
 
در بخش کبالت نیز به وضعیت تولید فعلی این ماده و تقاضای آن در آینده پرداخته شده و مهم‌ترین نقاط جهان در تامین کبالت آورده شده است. نتایج این بخش نشان می‌دهد که کشور کنگو بزرگترین تامین کننده کبالت است و در سال‌های آتی نیز همچنان برترین منبع تولید این ماده مهم خواهد بود. از طرفی عمده کبالت تولیدی در جهان یکی از محصولات جانبی مس و نیکل است. با توجه به این نکات، در برخی سناریوها محتمل است که مقدار تقاضا بر عرضه پیشی بگیرد و پروژه‌های ساخت باتری و به خصوص قیمت آن را کاملا تحت شعاع قرار دهد.
 
متن کامل گزارش Pdf
 
دوشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٩ - ١١:١٦
فایل ضمیمه


خروج