کمک به هوشمندسازی شبکه برق کشور

 

اهمیت موضوع

شبكه هوشمند برق ((Smart Grid يك شبكه گسترده و خودکار است كه در آن، از فناوری اطلاعات برای اندازه‌گیری، پایش، کنترل و مدیریت تولید، توزیع، ذخیره و مصرف انرژی الکتریکی بهره گرفته می‌شود. با هوشمندسازی شبکه برق، ضمن ایجاد بستر مخابراتی دوطرفه، امکان جمع ­آوری، مدیریت، پردازش و تحلیل داده‌های مربوط به شبکه فراهم می‌گردد. بازار جهانی ارائه خدمات فناوری اطلاعات و پردازش داده­های مبتنی بر شبکه هوشمند برق هم‌اکنون بیش از 12میلیارد دلار است که تا 10 سال آینده، به بیش از 21میلیارد دلار خواهد رسید. پیش­بینی می­شود حجم بازار متصور در توسعه شبکه هوشمند برق ایران نیز در قالب پیاده‌سازي زیرساخت هوشمند اندازه‌گیري، توسعه بستر اطلاعاتی، سامانه‌های جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها، سرویس‌های مشاوره‌ای و سایر خدمات مرتبط، در دهه آینده به ارزشی معادل 4میلیارد دلار برسد.

وزارت نیرو به‌عنوان متولی اصلی موضوع، مطالعات گسترده‌ای را در قالب طرح جامع شبکه هوشمند برق ایران به انجام رسانده و زیرساخت‌هایی را نیز در قالب طرح فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی (فهام) ایجاد نموده است؛ ترکیب این اقدامات با مفاهیمی همچون امنیت اطلاعات، اینترنت اشیا، ذخیره‌سازی ابری و تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها می‌تواند موجب تسریع در توسعه شبکه هوشمند برق و کسب‌وکارهای مرتبط با آن شود.

 

برگزاری نمایشگاه­ها، کنفرانس‌ها و رویدادهای داخلی با هدف فرهنگ‌سازی و ترویج موضوع

بررسی تجربیات سایر کشورها در این زمینه

- شناسایی شرکت­های فعال داخلی در این حوزه

- تعامل با شرکت­ها و مراکز تحقیقاتی خارجی فعال در این حوزه و تسهیل ارتباط آن‌ها با مجریان طرح‌های داخلی

  - تعامل با وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شورای عالی فضای مجازی

 

- تدوین و ابلاغ سند راهبردی توسعه شبکه هوشمند در وزارت نیرو

- تدوین سند برنامه اقدام مشترک وزارت نیرو و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات در صنعت آب و برق با رویکرد تحول دیجیتال

- نصب بیش از ۲۰۰هزار کنتور برق هوشمند برای مشترکین دیماندی و چاه‌های کشاورزی در قالب طرح فهاممشترکین دیمانی برق، مشترکین با توان درخواستی 30 کیلووات و بالاتر هستند که عموماً در بخش غیرخانگی و غیرتجاری قرار دارند.

 

    - تداوم ترویج و گفتمان‌سازی ضرورت هوشمندسازی شبکه برق

- تعامل با شرکت­های دانش­بنیان این حوزه و فعال­سازی آنان برای انتقال اطلاعات در این حوزه

 - تهیه و انتقال دانش فنی نرم­افزار مدیریت کلان داده­ها به شرکت­های دانش­بنیان

    - توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های نوین کنتورهای هوشمند در کشور

 

ارتباط با گروه مسئول : R&DDept at CPDI.ir

مطالب مرتبط با این موضوع