کتاب های منتخب

 
 
 
کتاب های منتخب 
 
در زمینه تحول و پیشرفت، علم و فناوری، اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد مقاومتی و ...
 
انقلاب صنعتی چهارم
 
تالیف: کلاوس شواب - مجمع جهانی اقتصاد
 
ترجمه: فرزان مجیدفر، مهدی پورعبدالله، زهرا فراهانی، مریم رضایی نژاد فرد
 
ناشر: موسسه پویندگان توسعه فناوری و نوآوری ایرانیان
 
 
معرفی کتاب:
     ترجمه ای است از کتاب انقلاب صنعتی چهارم، تالیف کلاوس شواب که از طرف مجمع جهانی اقتصاد در سال 2016 منتشر شده است. هدف این کتاب ارائه مقدمه ای بر انقلاب چهارم صنعتی است، این که این انقلاب چیست، چه دستاوردهایی به همراه دارد، چه تاثیری بر ما به جا خواهد گذاشت و به منظور بهره برداری از آن در جهت منافع عمومی چه کارهایی می توان کرد. مولف کتاب اهداف زیر را برای نگارش این کتاب برشمرده است:
- افزایش آگاهی در مورد جامعیت و سرعت انقلاب فناورانه و تاثیرات چندجانبه آن
- ایجاد چارچوبی برای تفکر در مورد انقلاب فناوری برای تعیین رئوس مسائل اصلی و واکنش های حتمالی آن
- ارائه بستری برای الهام بخشیدن به همکاری بین بخش خصوصی و دولتی و مشارکت در امور مربوط به انقلاب فناورانه
- تاکید بر شیوه هم زیستی بین فناوری و جامعه 
*****************************************************
 
تاثیر فناوریهای پیشرفته بر آینده دولت و کشورها
 
تالیف: کارنر گریفین و مایکل مارتینز
 
ترجمه: فرزان مجیدفر و عباسعلی کارشناس
 
   
معرفی کتاب:
   دولت ها باید در کنار آخرین پیشرفت های علم و فناوری حرکت کنند و فعالیت های خود را بر مبنای آن تصحیح کرده، از تحولات جدید آن برای ارائه خدمات خود استفاده نمایند. هر چند که سرعت تغییرات در حال حاضر بسیار سریع است و سیاستگذاران به سختی می توانند به آن برسند. تشخیص آنچه تحولات در آن متمرکز می شود، یک چالش بزرگ است. برخی از این فناوری ها زمانی که از آزمایشگاه خارج می شوند مورد بی توجهی و بی مهری قرار می گیرند. حال سوال اینجاست که چرا بایستی روی ربات ها و هوش مصنوعی، پزشکی ژنومیک و بیومتریک تمرکز کرد؟
 
   این کتاب بر سه پیشرفت رو به رشد دنیا تمرکز دارد: ربات ها و هوش مصنوعی(AI)، پزشکی ژنومیکو بیومتریک. سه موضوعی که دارای ویژگی های مشترکی هستند. به عنوان مثال، همه آنها بر روی داده ها اجرا می شوند، و همچنین رشد آنها موجب نگرانی در مورد حقوق حریم خصوصی و امنیت داده ها شده است. در برخی موارد، آنها در کنار یکدیگر استفاده می شوند. پزشکی ژنومیک مقدار زیادی اطلاعات DNA را تولید می کند و پزشکان برای تجزیه و تحلیل آن از هوش مصنوعی استفاده می کنند. همچنین هوش مصنوعی قابلیت تشخیص بیومتریک صورت و عنبیه را دارا است. البته این تحولات تنها مربوط به دولت ها نیست. هدست های واقعیت مجازی می توانند ذهن کاربر را در دنیای 3 بعدی واقعی غوطه ور کند. جراحان می توانند از آنها برای انجام عمل جراحی خطرآفرین بر روی بیماران شبیه انسان استفاده کنند، در حالی که دانشگاه ها می توانند از آن برای طراحی کلاس های پیشرفته برای دانشجویان استفاده کنند. چاپ سه بعدی قادر است یک شی را به صورت لایه ای تولید کند، که امکان طراحی اجسام پیچیده و همچنین کاهش ضایعات را فراهم می آورد. دولت ها شروع به استفاده از این فناوری برای چاپ زیرساخت های عمومی کرده اند، از قبیل ساخت پل عابر پیاده جدیدی در آمستردام هلند که توسط شرکت هلندی MX3D طراحی شده است.
 
    فناوری نانو، فناوری دستکاری اتم ها و مولکول های افراد را در یک مقیاس کوچک توصیف می کند(یک نانو متر یک میلیاردیوم متر است). دارورسانی در مقیاس نانو می تواند سلول های سرطانی را با سطوح جدیدی از دقت مورد هدف قارر دهد که نشان دهنده پیشرفت عمده در کیفیت مراقبت های بهداشتی است.
 
   برنامه های نقشه برداری مغز مانند برنامه دولتی BRAIN که توسط دولت ایالات متحده پایه ریزی شده است، می تواند به انسان کمک کند تا کارکرد داخلی مغز انسانی را درک کرده، در درمان بیماری هایی مانند آلزایمر و افسردگی به کار گیرد. با این حال، ربات ها  و هوش مصنوعی، پزشکی ژنومیک و بیومتریک هر سه ویژگی مشترک دارند که نها را برای دولت ها مهم و حساس جلوه داده است. اول اینکه راه رشد و بهبود هر سه آنها روشن و در بعضی موارد انقلابی است، نحوه خدمات رسانی آنها به دولت در جهت بهبود کارایی خمات دولتی نیز روشن است. دوم، توسعه هر سه آنها مراحل آزمایشی را پشت سر گذاشته و شواهد، نشان از بهبود توسعه و کارایی و اجرای آنها به بهترین شکل ممکن در آینده دارد و آخر اینکه، توسعه آنها به قدری تحولات ایجاد خواهد کرد که می تواند نحوه زندگی و کار مردم را تغییر دهد.
 
*****************************************************
 
جهان در 50 سال آینده، تاملی بر نگاشت تجاری قدرت ها
 
تالیف: صابر میرزایی و گروه نویسندگان بنیاد توسعه فردا
 
 
*****************************************************
 
تاملاتی در طراحی سازوکارهای اقتصادی-اجتماعی(با تاکید بر حوزه سیاستگذاری عمومی)
 
تالیف: میثم نریمانی و صابر میرزایی
 
 
   رشد فناوری و توسعه نوآوری، دستاورد مجموعه ای از عوامل درهم تنیده است. تلاش های علمی و فناورانه، در کنار عواملی مانند بازارهای پویا، بسترهای نهادی مناسب، تعامل و همکاری نظام مند بازیگران و سیاست های کارا و اثربخش دولت است که می تواند کارآمد و نتیجه بخش باشد. یکی از مهم ترین حوزه های پشتیبان – و در عین حال تاثیرپذیر از – علم و فناوری، سیاست عمومی است.
اندیشمندان حوزه دانشی مطالعات سیاست، با وجود بیش از نیم قرن سابقه این حوزه، هنوز در بیان چیستی و ارائه تعریفی واحد از «سیاست» و «مطالعات سیاست» با چالش هایی رو به رو هستند. این دشواری ها از یک سو پیامد گستردگی قلمرو موضوعی و ارتباط تنگاتنگ این حوزه دانشی با سایر رشته ها و زمینه های مطالعاتی است و از سوی دیگر به ویژگی ممیزه مطالعات سیاست از سایر حوزه های دانش علوم اجتماعی، یعنی تنیدگی آن در عمل اجتماعی، باز می گردد.
 
   کتابی که پیش روی شما است، می کوشد ورای پیچیدگی نظری، باز بانی ساده و بیانی روان فرایند سیاست گذاری عمومی و سازوکارهای شکل گیری سیاست را معرفی کند و با مثال هایی ملموس و در دسترس، زد پای سیاست عمومی را در زندگی روزمره به ما نشان دهد. از این رو مطالعه آن می تواند هم برای علاقه مندان به آشنایی با حوزه سیاست گذاری جذاب باشد و هم برای متخصصانی که به دنبال تجربه های کاربردی و راه حل های عملی برای سیاست گذاری هستند.
 
 
 
*****************************************************
 
دیپلماسی علم- روزی نو یا صبحی کاذب؟
 
لوید دیویس/روبرت پتمن
 
ترجمه: مشایخ، نوروزی وصارمی
 
*****************************************************
 
فناوری در کانون توجه(در دوران ایندیرا گاندی) مروری بر تحولات دانش و فناوری
 
نویسنده: آشوک پارتاساراتی
 
ترجمه: پاسوار و سجادیه
 
معرفی کتاب:
 
    تجربه کشور هند در مسیر علم و فناوری به عنوان جامعه ای بزرگ و در حال  توسعه بسیار آموختنی است. این کتاب سیر تکامل سیاست های دانش و فناوری در چند دهه گذشته را به زبانی ساده با مخاطب در میان می گذارد. به زعم نویسنده کتاب که از مشاورین اصلی علم و فناوری خانم گاندی بوده است، فناوری در عرصه های الکترونیک، انرژی اتمی، هوا-فضا، دفاع، کشاورزی، محیط زیست و .... به دلیل ظرفیت جذب سرمایه، ایجاد اشتغال و پویایی های اقتصادی-اجتماعی در کانون توجه قرار گرفته است. 
دانش و تجربه کشور هند در توجه به زیرساخت ها، ساختارها، فرایندها و ایجاد هم افزایی در خرده سیستم های فناوری بنیان، از تلاش های قابل تقدیر ملت هند است که بخشی از آن مدیون رهبری هوشمندانه خانم گاندی بوده است. 
    مجموعه حاضر اگرچه با شیوه تاریخ نگاری و روایت گونه به رشته تحریر درآمده است، اما می‌تواند به عنوان یکی از الگوهای مناسب برای تدوین تاریخ فناوری در فرهنگ و تمدن اسلامی-ایرانی و مخزنی ایده آفرین برای تولید سیاست در حوزه علم و فناوری مور بهره برداری قرار گیرد.
 
*****************************************************
 
مدل سیاستگذاری اقتصادی بر توانمندی انسانی
 
تالیف: صابر میرزایی و میثم نریمانی
 
ویراستار علمی: سید سپهر قاضی نوری
 
   عبارت «مدل سیاست گذاری اقتصادی مبتنی بر توانمندی انسانی»، عنوانی عام و کلی است که به خوبی هدف نویسندگان این کتاب را معلوم می سازد. منظور از طراحی مدل سیاست گذاری اقتصادی، ارائه الگویی برای ساماندهی و نظم عرصه های اقتصادی اداره کشور است. منظور از بنای این مدل بر توانمندی ها ی انسانی نیز تاکید بر اهداف مورد نظر این مدل بوده است. درواقع زمینه سازی برای پرورش و فعال سازی استعدادها و توانمندی های انسانی هم به لحاظ تاثیر آن بر ارتقای کارایی ها و هم به منظور توجه به دغدغه های مربوط به تحقق عدالت، بسیار مهم و شایان توجه است. توجه به عدالت اقتصادی از این منظر، در کانون توجه طراحان مدل معرفی شده در این کتاب بوده است.
 
 
 
*****************************************************
 
نظام ارزی مقاوم در برابر تهدیدات خارجی 
 
تالیف: حامد نجفی جزه و همکاران
 
 
*****************************************************
 
فقر احمق می کند.
سندهیل مولانیتین و  الدار شفیر (با موضوع تحول و پیشرفت)
 
ترجمه: سید امیرحسین میرابوطالبی 
 
 
    آنچه گفته شد توضیح بسیار متفاوتی است از اینکه چرا فقرا فقیر باقی می مانند، چرا گرفتاران، گرفتار می مانند، چرا افراد تنها همچنان تنهایند، و اینکه چرا رژیم های غذایی معمولا به شکست می انجامند. نظریه های موجود برای فهم این مشکلات به فرهنگ، شخصیت، ترجیحات، یا نهادها روی می آورند. افراد مقروض چه نگرشی نسبت به پول و اعتبار دارند؟ عادات افراد بیش از اندازه گرفتار چیست؟ کدام هنجارهای فرهنگی و ترجیحات از پیش تعیین شده است که انتخاب های غذایی افراد چاق را مشخص می‌کند؟ نتایج ما نشانگر چیزی به مراتب بنیادی‌تر است: بسیاری از این مشکلات را می توان با استفاده از ذهنیت کمیابی درک کرد. این به آن معنی نیست که فرهنگ، نیروهای اقتصادی و شخصیت اهمیتی ندارند. اتفاقا اهمیت آنها حتمی است اما کمیابی منطق خودش را دارد، منطقی که بالاتر از همه این نیروها عمل می کند.
    کمیابی می تواند ما را کاراتر کند. همه ما این تجربه را داشته ایم که وقتی چیزهای کمتری در اختیارمان بوده و احساس محدودیت کرده ایم، کارهای قابل توجهی انجام داده ایم.
 
 
 
*****************************************************
 
تمدن و تحلیلی تمدنی(گفتار نوشته هایی در حوزه سیاستگذاری(1))
بر مبنای گفتگو با صابر میرزایی 
 
نویسندگان: حسین زاهدی مطلق- محمد مجید فولادگر
 
*****************************************************
 
آرزوهای دست‌ساز- ماجرای شکل گیری یک شرکت دانش بنیان
 
*****************************************************
 
خروج از خیابان سئول
 
تالیف: سید مجتبی قافله باشی و ....  با روایت داستانی آزمایشگاه تجهیزات ساخت ایران (با مقدمه صابر میرزایی)
 
 
 
   برویم سر اصل مطلب: به نقل درستی، کشور ما دو برابر آلمان (با جمعیتی تقریبا برابر)، دانشجو دارد. اما چرا با وجود تعداد بالای فارغ التحصیلان رشته های علمی و فنی مهندسی و چند دهه سابقه در تولید صنعتی، جایگاهی در میان کشورهای برتر و حتی متوسط صنعتی نیافته ایم و چرا از چراغ جادوی شرکت های دانش بنیان، هنوز اقتصاد دانش بنیان سر بر نیاورده است.
 
   این مرقومه پاسخی است به این پرسش؛ اما نه از میان نکته سنجی های درست و گاهی زیاده گوی مقالات خارجی بلکه از دل تجربیات متقن داخلی و شرایط بومی. لذا دل به دریای نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران می زند و برای توسعه فناوری و صنعت، سرگذاشت صنایعی چون لوازم خانگی، خودرو، نفت و گاز، و مدارات الکترونیکی و پوشاک را جستجو می کند.
 
*****************************************************
 
علم و فناوری مواد پیشرفته، ره نگاشت کشور چین تا سال 20250
 
 
   گزارش پیش رو با عنوان «علم و فناوری مواد پیشرفته؛ ره نگاشت کشور چین تا سال 2050»، نمونه ای از اسناد راهبردی و آینده نگرانه است که توسط آکادمی علوم چین و با مشارکت تعداد زیادی از متخصصان آن کشور در سال 2008 تدوین و در سال 2010 توسط انتشارات معتبر و بین المللی «اسپینگر» منتشر شده است. در واقع می توان این ره نگاشت را بیانیه ماموریت بخش علم و فناوری مواد در چین دانست که مسیرهای توسعه آن کشور را تا سال 20250 به تصویر کشیده است.
 
   وجود مطالب آموزنده و نکات ارزشمند در این کتاب ما را بر آن داشت تا با حمایت از ترجمه آن توسط گروهی از کارشناسان حوزه مواد پیشرفته و آشنا با مباحث مدیریت فناوری، زمینه استفاده از آن توسط اندیشمندان و تصمیم گیران را فراهم نماییم.
 
   مطالعه کتاب حاضر به دو دسته از محققان و اندیشمندان توصیه می شود:
 
   1- کلیه علاقه مندان به حوزه علم و مهندسی مواد، به ویژه دانشجویان، محققان، پژوهشگران و مدیران کسب و کارهای مبتنی بر فناوری های مواد
 
   2- محققان و اندیشمندان حوزه مدیریت و سیاست گذاری علم، فناوری و نوآوری
*****************************************************
 
 
روایت بی صدا
روایتی متفاوت از توسعه و تجاری سازی یک فناوری
 
تالیف: سید مجتبی قافله باشی، سید حمزه حسنی، مسعود جلیلوند خسروی
 
روایت بی صدا، داستان پرپیچ و خم یکی از این کارآفرینی ها است. سرگذشتی که نگرش ما را به واقعیت های مسیر کارآفرینی دانش‌بنیان و رسوخ فناوری در صنعت، عمق می بخشد. این واقعیت ها که:
- در عموم صنایع، میان فناوری توسعه یافته در آزمایشگاه تا فناوری کاربردی در صنعت، تفاوتی به اندازه زمین تا آسمان است؛
- برای ایجاد ارتباط عمیق میان دانشگاه و صنعت، به نهادهای واسط دیگری نیاز است؛
- هر صاحب صنعت و هر سرمایه گذاری پذیرای ایده های فناورانه نیست؛
- رسوخ فناوری در صنعت، جز از طریق یک همکاری صادقانه تحقق نمی یابد؛
- جریان پایدار تقاضا به آسانی برای شرکت های تازه تاسیس محقق نمی شود؛
- توسعه بازار یک محصول، نیازمند سیاستگذاری هوشمندانه دولت است؛
و واقعیت های فراوان دیگری که مطالعه این کتاب، برخی از آنها را پیش چشمان ما می گشاید.
*****************************************************
تجاری سازی فناوریهای پیشرفته
Bringing New Technology to Market
نویسنده: Kathleen R. Allen
مترجم: دکتر محمد حسین صبور
 
 
معرفی
کتابهای زیادی در بازار موجود است که هریک فقط به یک جنبه از فتاوریهای پیشرفته پرداخته اند. تمرکز برخی، بر ایده های نوآورانه است، گروهی به راه اندازی کسب و کار توجه کرده اند و تعدادی، به مباحث و مسائل تجاری سازی. کتاب حاضر، جزو معدود آثاری است که تمامی مباحث مترتب بر فناوری پیشرفته را پوشش می دهد، آن هم به خوبی هرچه تمام تر. ابتدا، در بخش نخست، تحت عنوان "مباني تجاري سازي فناوري" الفبای ادبیات گفتمان فناوری پیشرفته را در چندین فصل بیان می دارد. سپس، در بخش دوم، یعنی "حقوق مالكيت فكري"، تمامی مباحث مترتب بر پرورش و سرمایه گذاری در فناوری پیشرفته را بطور مبسوط و در چند فصل، توضیح می دهد و در نهایت، در بخش سوم، تحت عنوان "گذر از تحقيق و توسعه به اجرا" روشهای عملی تحقق ایده و فروش محصول را در قالب فروش انبوه، در چندین فصل، بحث می کند. از بین ویژگیهای متمایز این کتاب، دوتای آن بسیار مشهود است، یکی مرور اولیه‌ی فصل در ابتدا و خلاصه آن در انتهاست و دیگری، بررسی یک نمونه کاملا واقعی از شرکتهای بسیار مشهور و نامدار جهانی. به جرات ادعا می شود که این کتاب، برای همه سنخها اعم از دانشجویان، اساتید، مدیران و اعضای شرکتهای درگیر با مباحث فناوری پیشرفته بسیار جذاب، مفید و کاربردی است. 
 
از ویژگیهای کتاب، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
1-چاپ توسط ناشر معروف Prentice Hall
 
2- تدوین آن توسط یک تیم خبره به شرح زیر:
-DIRECTOR, TECHNOLOGY COMMERCIALIZATION ALLIANCE
-GREIF ENTREPRENEURSHIP CENTER
-MARSHALL SCHOOL OF BUSINESS
-UNIVERSITY OF SOUTHERN CALIFORNIA
3-پوشش دهی کامل مباحث تجاری سازی، تحت سه بخش زیر:
- مبانی تجاری‌سازی فناوری
- مالکیت فکری
- استراتژی اقتصادی برای شرکت‌های نوپای فناوری
- گذار از تحقیق و توسعه به اجرا
 
4- با توجه به فضای علمی-تحقیقاتی- فناورانه کشور و نیز رویکرد حمایتی دولت از شرکتهای نوپای فناوری، این اثر، در حکم یک کتاب مرجع (هندبوک) برای تشنگان این مباحث است تا طیِ این طریق را با چراغِ رفتگانِ مسیر، با اطمینان و آگاهی انجام دهند.
 
فهرست
بخش اول – مبانی تجاری‌سازی فناوری
فصل 1 نوآوری و تجاری‌سازی
فصل 2 تشخیص و گزینش فرصت‌های فناوری
فصل 3 توسعه و مفهوم تجاری یک فناوری
فصل 4 استراتژی‌های توسعه‌ی محصولات فناوری بالا
بخش دوم – مالکیت فکری
فصل 5 مفهوم مالکیت فکری
فصل 6 حق امتیاز مالکیت فکری
فصل 7 استراتژی مالکیت فکری
 
بخش سوم – استراتژی اقتصادی برای شرکت‌های نوپای فناوری
فصل 8 ساخت و ارزش‌گذاری مُدل تجاری
فصل 9 سرمایه‌گذاری شرکت نوپای فناوری
فصل 10 رُشد سرمایه‌گذاری
بخش چهارم – گذار از تحقیق و توسعه به اجرا
فصل 11 حرکت از تحقیق و توسعه به اجرا
فصل 12 بازاریابی فناوری پیشرفته
فصل 13 رُشد سرمایه‌ی فناوری پیشرفته
فصل 14 سرمایه‌گذاری کارآفرینانه در یک شرکت
فصل 15 توسعه‌ی یک طرح تجاری برای نوآوری پایدار
*****************************************************
 
 نانوفناوری، تجارت، سیاست و قوانین مالکیت فکری
The handbook of Nanotechnology, Business, Policy, and Intellectual Property law
نویسندگان:
Griffith Kundahl, Ruben Serrato, Jose Miguel Represas-Cardenas, John C. Miller
مترجم: دکتر محمد حسین صبور
 
 
معرفی 
کشور عزیز ما بیش از 15 سال است که در عرصه نانوفناوري گام نهاده و هر روز جایگاه خود را در سطح جهانی ارتقا می‌بخشد. در این حرکت عظیم، تمامی افراد و شرکتهایی که به سهم خود، آجری بر این بنا می‌نهند، در این پیشرفت، نقش ایفا می‌کنند و به نوبه خود سهیم هستند. در این میان، ستاد توسعه فناوري نانو با توجه به رسالت خود در توسعه و ترویج همه جانبه این فناوري در سطح ملی، صنعت و بنگاه، به نظر می‌رسد که بایستی ضمن بهره گیری از روشهای بومی برای رسیدن به اهداف، از تجارب و یافته¬های دیگر کشورها نیز بهره گیری نماید. در این بین برخی کشورها، گوی سبقت را نسبت به بقیه ربوده و دارای تجارب و دستاوردهای قابل توجهی می‌باشند. مترجمین، بنا بر علاقه و اشتیاق شخصی که برای توسعه این حوزه حائز اهمیت قائل‌اند، تصمیم به ترجمه کتابی جامع گرفته‌اند که اهم مباحث و موضوعات مبتلابه توسعه این فناوري اعم از مقررات، تجاری‌سازی، مالکیت معنوی و غیره را پوشش می دهد.
این کتاب ارزشمند، که توسط یک ناشر معتبر جهانی (جان وایلی) به چاپ رسیده، توسط برخی از مدیران عامل شرکتهای امریکایی مطرحِ تولید کنندۀ محصولات نانویی (از قبیل DuPoint و NanoSys) مورد تقدیر قرار گرفته است. در این کتاب، به نوعی عمده تجربیات، برنامه‌ریزیهای انجام شده، نقاط ضعف و قوت دولت آمریکا در مواجهه با فناوري نانو مورد نقد و بررسی و تحلیل قرار گرفته و پیشنهاداتی را برای بهبود و اثر بخشی هرچه بیشتر توسعه فناوري نانو ارائه داده است. به نظر می‌رسد با توجه به جایگاه و سابقه طولانی کشور آمریکا در توسعه این فناوري و موفقیتهای کسب شده در پایه ریزی مبانی صنعتی، حقوقی و مقررات مربوطه، استفاده ازاین تجربیات، می‌تواند سرعت نیل به اهداف عالیه توسعه فناوري نانو را درکشور عزیزمان افزایش دهد.
 
چند ویژگیِ قابل تامل در مورد کتاب:
1- نام کتاب: The Handbook of Nanotechnology, Business, Policy, and Intellectual property Law
در کتب مهندسی، "هندبوک یا کتاب مرجع" به کتابی گفته می‌شود که مرجعی از اطلاعات و داده‌ها، جداول و نمودارهاست، ولی کتاب مذکور، علاوه بر دربر گرفتن این موارد، به این دلیل برگزیده شده است که از لحاظ مسائل مرتبط با تجارت نانوفناوري، جامعیت داشته، به عنوان کتابی کامل در این زمینه محسوب می‌شود.
 
2- نقش ترویجی کتاب:
با تلاشهای ارزشمند ستاد نانو، انواع نانوذرات در کشور تولید شده، و لی متاسفانه شاهد ورود و هجوم نانو مواد از کشورهای دیگر می‌باشیم. این مطلب، اشاره به نکته مهمی دارد و آن اینکه، می‌بایستی به امر تجاری‌سازی فناوريهای نانو، بیش از گذشته اهتمام بورزیم. 
 
محتوای کتاب حاضر می‌تواند برای توسعه هرچه بیشتر موارد زیر، به کار گرفته شود:
- ایجاد و گسترش زیرساختهای مورد نیاز
- مشخص نمودن و تدقیق نقش بازیگران، رابطه و رویه‌های حاکم بین آن‌ها ( نظام ملی توسعه فناوري)
- حمایت دولت بیش از آنکه از نوع حمایت استادی- شاگردی باشد، از نوع مادر و فرزندی است
- تعیین نقش دولت در سیاستگذاری توسعه این فناوري راهبردی و مکانیزم‌های اعمال آن
- راهبری رشد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان، به عنوان موتور محرکه توسعه این فناروی با بهره گیری از روشهای متداول و موثر ازجمله ایجاد کنسرسیوم، ادغام و...
- کمک به وضع قوانین حامی توسعه فناوري نانو در کشور و ایجاد زیر ساخت‌های لازم
 
در این کتاب همه این مباحث مطرح و به تفصیل بحث شده است.
3- اعتبار کتاب:
- ناشر آن جان وایلی است که یکی ا ز بهترین ناشران دنیاست.
- توسط مدیران عامل چندین شرکت بزرگ تولید کننده محصولات نانویی آمریکایی مورد تقدیر قرار گرفته است.
- توسط تیمی متشکل از افراد برجسته حوزه صنعت همچون Canon، NanoBussines، Arrowhead و یکی از اساتید برجسته دانشگاه استنفورد به رشته تحریر درآمده است.
- کتاب مذکور، به عنوان کتاب سال آمریکا شناخته شده است.
این اثر گرانسنگ، می‌تواند در اختیار سیاستگذاران، صاحب نظران و متخصصان، اساتید دانشگاهها، دانشجویان، شرکتهای نانویی، پارکهای علم وفناوري و مراکز تحقیقاتی و کتابخانه‌های کشورقرار گیرد.
 
فهرست
بخش اول: مقدمهاي بر نانو فناوري
فصل اول: مفهوم نانو فناوري
فصل دوم: ساختار صنعتی که نانوفناوري را ارتقا می‌دهد
بخش دوم: سیاست و مقررات نانوفناوري
فصل سوم: مفاهیم اجتماعی و اخلاقی
فصل چهارم: مقررات زیست‌محیطی
فصل پنجم: دفتر ثبت پتنت و نشان تجاری (PTO) 
فصل ششم: مقررات FDA
فصل هفتم: امنیت ملی و کنترل صادرات
فصل هشتم: سرمایه‌گذاری دولت مرکزی
فصل نهم: نتایج
بخش سوم: تجارت نانوفناوري
فصل دهم: آغاز به كار يك شركت نانوفناوري
فصل یازدهم: برنامه‌هاي كسب‌و‌كار و استراتژی
فصل دوازدهم: مراحل اولیه تامین مالی
فصل سیزدهم: مالکیت فکری
فصل چهاردهم: مشارکت حقوقی و جهانی سازی
فصل پانزدهم: تثبیت و استانداردسازی
فصل شانزدهم: فرصتهای خروج
فصل هفدهم: نتيجه