اخبار > رونمایی از فناوری فیلتر ذرات دیزل (DPF) و سیستم پایش آنلاین آن

 


رونمایی از فناوری فیلتر ذرات دیزل (DPF) و سیستم پایش آنلاین آن

صبح امروز و طی مراسمی با حضور دکتر حناچی شهردار تهران، دکتر وطنخواه مقدم رئیس مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، دکتر هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مهندس‌ شهیدزاده مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران از فیلتر بومی‌سازی‌شده ذرات دیزل (DPF) و سیستم پایش آنلاین آن در محل شهرداری تهران رونمایی شد. 
 
الزام به استفاده از فیلتر جاذب ذرات دوده دیزل (DPF) در خودروهای دیزلی یکی از اقدامات اولیه برای کاهش اثرات نامطلوب ناشی از ذرات معلق بر کیفیت هوا و سلامت مردم، محسوب می‌شود. در کشور نیز به این مهم در ماده 4 آیین‌نامه‌های اجرایی مواد 2 و 8 " قانون هوای پاک" پرداخته شده است. در همین راستا با توجه به نیاز کشور برای به ‌کارگیری فیلتر مذکور در ناوگان دیزلی و همچنین اعمال تحریم‌ها، از سه سال قبل و با حمایت مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری از «شرکت دانش‌بنیان تحقیق گستران احسان» نسبت به توسعه و بومی‌سازی فناوری فیلتر (DPF) اقدام شده است. شرکت مذکور ضمن دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت هسته و پوسته فیلتر ذرات دیزل، موفق به دریافت گواهی‌های لازم در مراحل مختلف آزمون‌های آزمایشگاهی گردید و با همکاری شهرداری تهران (بویژه شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران و شرکت اتوبوسرانی شهرداری تهران)، آزمون میدانی با نصب دو عدد فیلتر ساخته‌شده روی دو دستگاه اتوبوس تک‌کابین و دوکابین بدون بروز اشکال انجام شده است. 
 
از سویی دیگر و صرف‌نظر از قیمت بالای سیستم‌های وارداتی پایش فیلتر ذرات دیزل، بواسطه مشکلاتی که در تامین بردهای الکترونیکی و تعمیر و نگهداری آن‌ها وجود دارد، با حمایت‌های صورت گرفته از سال 1397، اقداماتی در راستای کسب دانش فنی و بومی‌سازی سیستم پایش عملکرد فیلتر گردیده و نهایتاً شرکت مذکور موفق به ساخت محصولی با ویژگی‌های مشترک با محصولات وارداتی شده است. این سیستم این قابلیت را دارد که ضمن پردازش اطلاعات مربوط به فشار و دما، داده‌های مورد نظر را ثبت کند و در صورت وجود شرایط اضطرار به اطلاع نمایندگان شرکت و مشتریان برساند. بطور کلی، اقدامات انجام شده در زمینه بومی‌سازی فیلتر دوده دیزل و سیستم پایش آنلاین موجب می‌شود علاوه بر عدم وابستگی به واردات، قیمت تمام شده آن در شرایط کیفیت برابر، به مراتب کمتر از نمونه‌های خارجی آن باشد.
سه شنبه ٣٠ دی ١٣٩٩ - ١٤:٤٨
واژه های کلیدی:
فایل ضمیمه


خروج