اخبار > رونمایی از پنجره واحد محیط‌ های آزمون (سندباکس رگولاتوری) توسط وزير امور اقتصادی و دارایی

 


رونمایی از پنجره واحد محیط‌ های آزمون (سندباکس رگولاتوری) توسط وزير امور اقتصادی و دارایی

مراسم رونمایی از پنجره واحد محیط‌های آزمون، روز چهارشنبه یکم بهمن‌ماه با حضور دکتر دژپسند وزیر امور اقتصادي و دارایی، دکتر فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی و دکتر وطنخواه رئيس مركز همكاري‌هاي تحول و پيشرفت ریاست جمهوری در سالن جهاد اقتصادیِ وزارت اقتصاد برگزار شد.
 
در این مراسم دکتر دژپسند ضمن تأکید بر نقش کلیدی اقتصاد هوشمند، توضیح دادند: «مسیر اقتصاد هوشمند مسیر غیرقابل‌برگشت است. ممکن است شتاب حرکت در این مسیر کُند یا تند شود، اما حرکت در این مسیر برگشت‌پذیر نیست. ویروس کرونا نیز با همه عیب‌هایی که داشت یک برکت داشت و این بود که نقش حیاتیِ هوشمندسازی اقتصاد را نشان داد و به این مسیر سرعت بخشید.»
 
در ادامه دکتر فیروزآبادی افزودند: اقتصاد در فضای مجازی باید تقویت شود.  با اجرای طرح‌هایی مانند سندباکس رگولاتوری، انرژی زیادی در کشور آزاد می‌شود.
 
در ادامه  دکتر وطن‌خواه ایجاد پنجره واحد محیط‌های آزمون را اقدامی پسندیده دانسته و ضمن تشکر از تلاش‌های دکتر دژپسند و دکتر فیروزآبادی و دبیرخانه، به عنوان پیشنهاد راهبردی افزودند: «رگولاتورها نیز می‌توانند به عنوان یک "مشتری هوشمند" عمل کرده و با رویکردی فعالانه چالش‌های خود را در این بستر ارائه نمایند تا کسب و کارها بتوانند راهکارهای فناورانه و یا نوآورانه‌ی خود را برای رفع این چالش‌ها ارائه دهند. با استفاده از این رویکرد می‌توان پیشنهاد داد که دستگاه‌ها چالش‌های خود را در حوزه رگولاتوری و نظارت عرضه کنند و کسب و کارها طی فرآیندی مشخص راهکارهای پیشنهادی خود را ارائه دهند. »
 
دکتر عبدالهی، دبیر کارگروه مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون ضمن معرفی وب‌سایت کارگروه به آدرس Irantama.ir گفت: « درخواست‌هایی زیادی تا قبل از اعلام رسمی به کارگروه رسیده و امید است پس از معرفی این محیط، کسب و کارها طرح‌های نوآورانة خود را به این کارگروه ارائه دهند.
 
محیط آزمون تنظیم‌گری چارچوبی‌ست که توسط یک نهاد ناظر مهیا شده و به مؤسسات و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌ نوین مالی  این امکان را ‌می‌دهد تا پیش از ورود به بازار، نوآوری‌، محصول، خدمات یا راهکارهای خود را در مقیاس کوچک و زنده مورد سنجش و آزمایش قرار دهند. نهاد ناظر در طول فرآیند فرصت‌ها و تهدیدهایی که می‌تواند بر جامعه اثر داشته باشد را شناسایی می‌نماید و پیشنهادهایی برای توسعه آن کسب و کار با توجه به مقررات ارائه می‌دهد.
 
اعضای کارگروه پنجره واحد محیط‌ های آزمون شامل نمایندگانی از دستگاه‌های زیر می‌باشد:
 
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند(رئیس کارگروه)
نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
بانک مرکزی جمهوری اسلامی 
نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت
نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
نماینده مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری
نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار
نماینده دادستانی کل کشور
نماینده نیروی انتظامی(پلیس فتا)
نماینده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ایران
نماینده اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی
دو نفر متخصص و دانشگاهی با حکم رئیس مرکز ملی فضای مجازی
 
متن توضیحی pdf
 
يکشنبه ٥ بهمن ١٣٩٩ - ٠٩:٢٤
فایل ضمیمه


خروج