اخبار > فناوری هوش مصنوعی، مدل کسب و کار، رباتیک و ...(شماره 5)

 


فناوری هوش مصنوعی، مدل کسب و کار، رباتیک و ...(شماره 5)

November 5, 2018

 • استفاده شرکت فاکس قرن بیستم ازهوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل پیش‌ پرده فیلم‌های سینمائی  لینک

فاکس قرن بیستم از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی تمایل مردم به صحنه های مختلف فیلم های سینمائی استفاده می‌کند.

November 1, 2018

 • مطالعات نشان می‌دهد تقریبا نیمی از شرکت‌های بریتانیایی فکر می‌کنند که مدل‌های کسب‌وکار آن‌ها در ۵ سال آینده به دلیل هوش مصنوعی وجود نخواهند داشتلینک

یک گزارش جدید نشان می دهد که مدل کسب و کار 41 درصد از شرکت های بریتانیایی به علت استفاده از هوش مصنوعی در 5 سال آینده متوقف خواهد شد.

 • این تحقیق همچنین نشان داده است 51 درصد از رهبران تجاری بریتانیا، استراتژی هوش مصنوعی ندارند.

 

October 31, 2018

 • رهبران فناوری به اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و رباتیک به عنوان یک پیشران قوی در سال ۲۰۲۱ نگاه می‌کنند.  لینک
 • 30%  از رهبران تکنولوژی در سراسر جهان پیش بینی می کنند بلاک چین کسب و کارشان را تا 2021 مختل خواهد کرد.
  • اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و رباتیک دارای بیشترین توانایی برای تبدیل کسب و کارها به صورت دیجیتالی هستند، و آنها را بیشتر مشتری محور و کارآمد خواهند کرد.
  • 26%از رهبران فناوری جهان می گویند که برنامه های کاربردی و پلتفرمهای تجارت الکترونیک تا سال 2021، بنیان‌شکن ترین مدل های جدید کسب و کار در کشورهایشان خواهند بود.
  • پیش بینی می شود که هزینه های جهانی اینترنت اشیا تا سال 2021 به 1.1 تریلیون دلار برسد.

October 27, 2018

 • سال 2019 سال نوآوری های مهم هوش مصنوعی در حوزه پزشکی است  لینک

استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت‌های سلامت به عنوان دومین نوآوری پزشکی مهم در سال ۲۰۱۹توسط کلینیک کلیولند (Cleveland Clinic) نامگذاری شده‌است. براساس رتبه‌بندی این کلینیک، پزشکان و دانشمندان کلینیک کلیولند انتظار دارند که هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۹یک تغییر بازی در صنعت مراقبت‌های سلامت باشد؛ چرا که توانش خوبی در تصمیم یاری پزشکان، تحلیل تصویر و تریاژ بیماران(تقسیم بندی مجروحان در شرایط بحرانی)دارد.​

به گفته این رده‌ بندی، " امروزه، هوش مصنوعی به پزشکان کمک می‌کند تا تصمیم های هوشمندانه تری در مورد مراقبت وتشخیص بیماری با استفاده از مشاهده تصاویر بیماران بگیرند و با ادغام مستمر هوش مصنوعی در مراقبت‌های سلامت، مراقبت از بیماران به یک مساله هوشمندتر و نه سخت‌تر تبدیل خواهد شد. ​

هوش مصنوعی  در فهرست های سال 2018 یا 2017 این کلینیک ذکر نشده بود.

فهرست کامل نوآوری های مهم حوزه پزشکی در سال 2019 رتبه بندی شده براساس اهمیت(از بالاترین به کمترین) شامل موارد زیر است:

 1. درمان جایگزین درد در مبارزه با مواد مخدر ​
 2. ظهور هوش مصنوعی در مراقبت‌های سلامت ​
 3. ایجاد گشایش در مداخله سکته مغزی حاد​
 4. پیشرفت در ایمن درمانی سرطان ​
 5. توسعه محصولات ویژه بیمار با چاپ سه‌بعدی ​
 6. واقعیت مجازی و ترکیبی برای آموزش پزشکی ​
 7. تشخیص پیش بیمارستانی سکته مغزی
 8. نوآوری در جراحی رباتیک
 9. جایگزینی در جراحی میترال و دریچه سه لتی قلب
 10. درمان‌های مبتنی برRNA ​

October 26, 2018    

 • نقاشی ترسیم شده توسط هوش مصنوعی 432هزار دلار فروخته شد.   لینک

این نقاشی با استفاده از جوهر، بوم و الگوریتم هوش مصنوعی ساخته و با معادله ریاضی امضا شد.

 

October 24, 2018

 • بایدوِ چین با استفاده ازهوش مصنوعی،  ترجمه گوگل را با ترجمه بلادرنگ خود به چالش می کشد.   لینک

 

October 19, 2018

 • IBM ابزار جدیدی برای پذیرش هوش مصنوعی راه‌اندازی می‌کند.​   لینک

IBM، راه‌اندازی موقت OpenScaleسیستم هوش مصنوعی را اعلام کرد، یک پلت فرم فن‌آوری که هدف آن پرداختن به نقاط ضعف پذیرش گسترده هوش مصنوعی توسط شرکتها و افراداست.

 

October 12, 2018

 • به گفته کالج سلطنتی لندن NVIDIA استاندارد طلایی برای زیرساخت هوش مصنوعی در کلینیک ​ارائه کرده است.   لینک

کالج سلطنتی لندن (KCL)، یکی از رهبران تحقیقات پزشکی جهانی، اولین شریک بالینی در اروپا است که فناوریNVIDIA DGX-2 وNVIDIA Clara را مورد پذیرش قرار داده است. حافظه بزرگ و توان محاسباتی 2 پتا فلاپس DGX-2به این سیستم قابلیت آموزش مجموعه داده های تصویری بزرگ و سه بعدی را در چند دقیقه به جای چند روز می دهد.کالج سلطنتی لندن در تلاش برای خدمات رسانی بهتر به 8 میلیون بیمار در خدمات سلامت انگلستان، در حال استقرار راه حل های هوش مصنوعی به منظور تجدید نظر در مورد عملکرد رادیولوژی و آسیب شناسی است.

وظیفه شبکه بالینی این کالج شکستن مسائل مربوط به مدیریت فنی و یادگیری متمرکز است که می تواند منجر به پیشرفت هایی مانند دقیق تر شدن طبقه بندی سکته مغزی و اختلالات عصبی به منظور توصیه بهترین درمان یا تعیین نشانگرهای زیستی به صورت خودکار شود.

October 11, 2018

 • هوآوی 2 چیپ هوش مصنوعی را برای عبور چین از دره سیلیکون امریکا ارائه کرده است.   لینک

غول ارتباطات از راه دور چین، دو چیپ را برای هوش مصنوعی اعلام کرده‌است. چیپ ها بازتاب مهمی در جاه‌ طلبی‌های فناوری چین هستند چرا که این کشور به دنبال کاهش وابستگی خود به ریزپردازننده های خارجی است.

October 10, 2018

 • تحقیقات عمده نشان می دهد که هوش مصنوعی می تواند میزان موفقیت لقاح خارج از بدن(IVF) را افزایش دهد.   لینک

یک مطالعه نشان می‌دهد که احتمالا اگر کلینیک‌ها از رایانه برای ارزیابی کیفیت جنین استفاده می‌کردند، داشتن نوزاد با استفاده از لقاح مصنوعی بیشتر محتمل می گردید. این مطالعه جدید نشان می‌دهد که وقتی به یک رایانه مجهز به هوش مصنوعی تصاویری از صدها جنین را آموزش داده شود، با دقت ۸۵درصد می‌تواند پیش‌بینی کند که کدام یک منجر به تولد زنده خواهد شد.

 

October 8, 2018

 • دارپا (DARPA)در نوآوری هوش مصنوعی بعدی خود 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند.   لینک

در ماه سپتامبر گذشته، DARPAبه مناسبت 60 سالگی خود کمپین بعدی هوش مصنوعی را راه‌اندازی کرد و سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری را در حوزه‌های گوناگون در یک دوره پنج ساله اعلام کرد.

October 8, 2018

 • محققان فیس بوک سیستم هوش مصنوعی ایجاد کرده اند که تصاویر غذا را به دستورالعمل طبخ غذا تبدیل می کند.   لینک

 

October 7, 2018

 • غول های فن آوری چین هزینه بیشتری در موردهوش مصنوعی نسبت به دره سیلیکون می کنند.   لینک

 

از حدود ۱۴میلیارد دلار (10/6میلیارد پوند)سرمایه‌گذاری هوش مصنوعی که در سال جاری توسط بزرگ‌ترین شرکت‌های فن‌آوری برتر آمریکا و چین انجام شد، شرکت‌های چینی مانندBaidu، Alibaba، Ant Financial و Tencent رهبری مشخصی را به دست گرفته‌اند.​

October 7, 2018

 • گلکسیS10 سامسونگ احتمالا دارای یک واحد اختصاصی پردازش هوش مصنوعی است.   لینک

 

October 5, 2018

 • محققان دانشگاه استنفورد یک هوش مصنوعی توسعه داده اند که می تواند به تشخیص بیماری آلزایمر کمک کند.   لینک

برای کمک به پزشکان در تشخیص بیماری، محققان دانشگاه استنفورد یک سیستم مبتنی بر یادگیری عمیق ایجاد کردند که می‌تواند به طور خودکار بیماری آلزایمر و نشانگرهای زیستی (بیومارکرهای) آن را با استفاده از تصاویرMRI با ۹۴درصد صحت تشخیص دهد.

October 4, 2018

 

 • هوش مصنوعی تصور مجددی از طبیعت می تواند بدهد که هم شگفت‌انگیز است و هم ترسناک ​  لینک

یک سگ قهوه‌ای شکلاتی به پایین عدسی دوربین نگاه می‌کند. عنکبوتی از تار تنیده خود بر فراز علف‌ها معلق است. اینها عکس‌های زیبایی هستند، اما واقعا وجود ندارند - هوش مصنوعی آن‌ها را خواب دیده است.اندرو براک از دانشگاه هریوت-واتHeriot-Wattو همکارانش در "ذهن عمیقDeepMind " گوگل یک شبکه عصبی مصنوعی (generative adversarial network (GAN ایجاد کردند، (نوعی از الگوریتم که دوهوش مصنوعی را در مقابل هم قرار می‌دهد) تا تصاویر جدیدی تولید کند.​

October 3, 2018

 • چین قصد دارد تا سال 2030 رهبر جهان در زمینه هوش مصنوعی باشد   لینک

در سال ۲۰۱۷، چین "برنامه توسعه هوش مصنوعی نسل بعدی" خود را منتشر کرد که طرح‌هایی برای تبدیل شدن به رهبر جهانی در فن آوری هوش مصنوعی و یک صنعت داخلی هوش مصنوعی به ارزش ۱۵۰میلیارد دلار در آن اعلام شده بود. اولین گام برنامه این است که تا سال ۲۰۲۰چین در زمینه فن‌آوری هوش مصنوعی و کاربردهای آن به آمریکا برسد.

چین اکنون در زمینه سرمایه گذاری هوش مصنوعی تسلط دارد. سال گذشته، ۴۸درصد از کل سرمایه گذاری دارایی استارتاپ های هوش مصنوعی جهان توسط چین انجام شد. در مقایسه ۳۸درصد سرمایه‌گذاری شده توسط آمریکا، و ۱۳درصد توسط بقیه جهان انجام شده است. این یک جهش قابل‌توجه از 11/3درصد از سرمایه‌گذاری جهانی چین در سال ۲۰۱۶است.

 

September 26, 2018

 • هزینه های تحقیق و توسعه هوش مصنوعی چین تا پایان سال 2018 از ایالات متحده بیشتر خواهد شد.   لینک

اگر دولت ترامپ تغییرات شدیدی در برنامه خود ایجاد نکند، چین در سال جاری امریکا را در زمینه هزینه های تحقیق و توسعه فن‌آوری هوش مصنوعی پشت سر خواهد گذاشت و به احتمال زیاد تا پیش از موعد ۲۰۳۰، جهان را در فن‌آوری‌های هوش مصنوعی رهبری خواهد کرد. ​

September 15, 2018

 • از هوش مصنوعی برای طراحی مولکولی استفاده خواهد شد.   لینک

الگوریتم های یادگیری ماشین جستجو را برای داروها و مواد جدید سرعت می بخشند.

September 11, 2018

 • هوش مصنوعی تا سال 2030،  13 تريليون دلار ارزش آفرینی خواهد داشت.   لینک

آخرین پیش‌بینی شرکت مکنزی در مورد تاثیرهوش مصنوعی بر اقتصاد جهانی این است که تا سال ۲۰۳۰، هوش مصنوعی علی‌رغم ایجاد دگرگونی شدید برای بسیاری از مردم، ۱۳ تریلیون دلار فعالیت اقتصادی در سراسر جهان تولید خواهد کرد. ​

به گفته شرکت مزبور انتظار می رود که هوش مصنوعی تا سال 2030 حدود 1/2 درصد به صورت سالانه رشد تولید ناخالص داخلی را افزایش دهد، که این مقدار بسیار بالاتر از نرخ افزایش 0/3 درصدی سالانه بهره وری انسانی در سال بین  ۱۸۵۰ تا ۱۹۱۰ توسط موتور بخار و دو برابر تاثیر فن‌آوری اطلاعات در دو دهه اول قرن بیست و یکم است. ​

همچنین این شرکت انتظار دارد که تاثیر هوش مصنوعی بر رشد با نزدیک شدن به سال ۲۰۳۰شتاب بیشتری یابد و شرکت‌هایی که برای اولین بار روی به این فن‌آوری می آورند، بیشترین مزایا را نسبت به شرکت‌هایی کسب خواهند کرد که در پذیرش این فناوری دچار شکست می شوند.

اما هوش مصنوعی احتمالا باعث گسترش نابرابری بین کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه، از طریق دستمزدهای بالاتر و کاهش جمعیت‌های کاری در کشورهای ثروتمندتر می شود که به نوبه خود مشوق پذیرش این فناوری را در کشورهای مذکور فراهم می آورد.

شرکت مکنزی می‌گوید: " کشورهای پیشرو می‌توانند ۲۰تا ۲۵درصد از مزایای اقتصادی خالص بیشتری را در مقایسه با امروز به دست آورند، در حالی که کشورهای در حال توسعه ممکن است تنها حدود ۵تا ۱۵درصد را کسب کنند".

September 10, 2018

 • طرح ۲میلیارد دلاری دارپا برای سطح بعدی هوش مصنوعی   لینک

رهبران آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده در روز ۷ سپتامبر طرحی ۲ میلیارد دلاری را که به عنوان "هوش مصنوعی بعدی AI Next"شناخته می‌شود، اعلام کردند که هدف آن بهبود اساسی تحقیقات هوش مصنوعی است. ​

September 4, 2018

 • استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند به پیش بینی مکان پس‌لرزه‌های یک زمین‌لرزه کمک کند. ​  لینک

 

September 1, 2018

 • دانشمندان می گویند هوش مصنوعی توانایی پیش بینی چگونگی پیشرفت سرطان را دارد.   لینک

 

دریافت متن کامل
 
 
دوشنبه ١٠ دی ١٣٩٧ - ١١:٤٥


خروج