اخبار > گزارش: ارتقای نوآوری در چین: توسعه اکوسیستم نوآوری چین 2019

 


گزارش: ارتقای نوآوری در چین: توسعه اکوسیستم نوآوری چین 2019

با توجه به اهمیت روزافزون علم و فناوری در توسعه اقتصادی ملی، دولت‌ها در سراسر جهان نوآوری را به‌عنوان راهبرد اصلی در سطوح ملی مورد توجه قرار می‌دهند که این امر بیانگر الگوی جدیدی از رقابت برای نوآوری در سطح جهان است. دولت چین نیز اهمیت زیادی برای جایگاه اصلی نوآوری در توسعه اقتصادی ملی قائل شده و برنامه‌های ملی میان‌مدت و بلندمدتی در راستای توسعه علمی و فناورانه تدوین کرده و ایجاد کشوری نوآور را به‌عنوان هدف راهبردی خود تصریح نموده‌است. در همین راستا دپارتمان نوآوری دیلویت چین گزارشی با عنوان «ارتقای نوآوری در چین: گزارش توسعه اکوسیستم نوآوری چین 2019» در سپتامبر 2019 تهیه و منتشر نموده‌است که به بررسی توسعه اکوسیستم نوآوری چین و همچنین فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در حوزه نوآوری این کشور پرداخته‌است.
 
در آن گزارش، چین به‌عنوان کشوری تازه‌وارد در حوزه نوآوری فناورانه مورد بررسی قرار گرفته و به این سؤالات پرداخته می‌شود که چین در چشم‌انداز جهانی نوآوری چه جایگاهی دارد؟ آیا چین از نوآوری «به سرعت در حال رشد» قدم را فراتر نهاده‌است و به‌تدریج به‌عنوان رهبر جهانی در نوآوری رشد یافته‌است؟ به‌طور کلی، در چشم‌انداز نوآوری جهانی، چین از جایگاه بیست و ششم در سال 2016 به جایگاه چهاردهم در سال 2019 ارتقا یافته‌است و تنها اقتصاد با درآمد متوسط در بین 30 کشور با درآمد متوسط به شمار می‌آید. چین در شاخص‌های نوآوری خود از جنبه‌های مختلفی پیشرفت قابل توجهی یافته‌ و از نظر پتنت‌های داخلی، طراحی صنعتی، علائم تجاری اصلی، صادرات خالص فناوری پیشرفته و صادرات محصولات خلاق و ... موفق به کسب رتبه‌های برتر شده‌است. چین وارد مرحله جدیدی از توسعه در حوزه نوآوری شده‌است. 
 
در گزارش مذکور، ابتدا به بررسی ویژگی‌های اکوسیستم نوآوری چین شامل نظام ارزیابی اکوسیستم نوآوری و ویژگی‌های متمایز اکوسیستم نوآوری در هر منطقه و شهر چین پرداخته شده‌است. سپس ویژگی‌های توسعه صنایع پیشگام در نوآوری چین و چالش‌های موجود در زمینه توسعه اکوسیستم نوآوری چین و چشم‌انداز جدید اکوسیستم نوآوری چین مورد بررسی قرار گرفته‌است. 
 
دریافت ترجمه بخش‌هایی از گزارش فوق‌الذکر به‌همراه خلاصه اجرایی و یافته‌های کلیدی گزارش  Pdf
 
 
يکشنبه ١ تير ١٣٩٩ - ١٢:١٨
واژه های کلیدی:
فایل ضمیمه


خروج